Blat z konglomeratu w kuchni. Projekt: Anna Fodemska. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Blat z konglomeratu w kuchni. Projekt: Anna Fodemska. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
24 maj 2017 10:00

Nowoczesna kuchnia: pomysły na blat imitujący kamień

Jednym z wiodących trendów w aranżacjach wnętrz na bieżący rok jest niezaprzeczalnie marmur. Charakterystyczny żyłkowany wzór triumfuje również w innych sferach, takich jak odzież, akcesoria, biżuteria, a nawet papeteria.

Kluczem jest stosowanie marmuru w umiarkowanych ilościach i w odpowiednim otoczeniu - jako atrakcyjny dodatek. Żyłkowany rysunek i charakterystyczne wybarwienia marmuru od lat są synonimem dobrobytu, elegancji i szyku.

Najpiękniejsze budynki świata, takie jak katedra Santa Maria del Fiore we Florencji czy indyjski Taj Mahal zostały zbudowane właśnie z marmuru, surowiec ten dominował także w rezydencjach zamożnych Greków i Rzymian.

Współcześnie także pragniemy przenieść do naszych domów piękno szlachetnego kamienia, a pozwalają nam na to… najnowsze technologie, dzięki którym powstają materiały do złudzenia przypominające naturalny marmur, jednak o daleko lepszych parametrach technicznych i użytkowych. Mowa o najnowszych konglomeratach kwarcytowych, które dają niemal nieograniczone możliwości zastosowania.

Marmurowe detale

Dzisiejsze zamiłowanie do marmurowych wzorów ma jednak zgoła inną postać niż przed wiekami. Marmur występuje w postaci drobnych przedmiotów codziennego użytku, które stają się kunsztownymi dziełami sztuki. Powstają charakterystyczne okleiny na laptopy, podkładki pod mysz czy długopisy, które dopełniają aranżacji ekskluzywnych biur w wielkomiejskim stylu. Natomiast biżuteria z marmurowym oczkiem, torebka z żyłkowanym nadrukiem czy „marmurowy” manicure są oryginalnym uzupełnieniem eleganckich stylizacji modowych.

Zobacz również: Blat w kuchni: 10 pomysłów na drewno

Zabawa fakturą i kolorem marmuru odbywa się także w sferze aranżacji wnętrz, gdzie technologia pomaga nam spełnić marzenie o połączeniu luksusowego wzoru i nowoczesnej kompozycji. Marmur we współczesnych wnętrzach prezentuje się lekko, wręcz nonszalancko, jednak dzięki umiejętnemu połączeniu ze stosownymi dodatkami, nie traci nic ze swojej elegancji.

Przepis na ekskluzywne, jednak bezpretensjonalne wnętrze z wykorzystaniem marmuru tkwi w umiarkowanym jego użyciu, np. w formie niewielkiego stolika kawowego, donic na domowe rośliny, fragmentów posadzki czy ściennych dekoracji. Nie jest to już jednak ciężki i zimny marmur, a udoskonalony technologiczne konglomerat kwarcytowy Technistone, który jedną ze swych kolekcji niemal w całości oparł na marmurowych wzorach. Znajdują się wśród nich zarówno ciemne, jak i najbardziej popularne obecnie – jasne wybarwienia, które pozostają najbardziej wdzięczne w samodzielnej aranżacji domu.

Szczypta marmuru we wnętrzach czyli Scandi Chic

Trendem, który od dobrych kilku miesięcy króluje w świecie wnętrz jest Scandi Chic, łączący szlachetność marmuru z elegancją złota, miedzi lub srebra. Kluczem do stworzenia gustownej aranżacji jest świadome i umiarkowane wykorzystanie tych surowców, które jako, że posiadają bardzo określony charakter, mogą przytłoczyć wnętrze.

Najłatwiej wzór marmuru wkomponować we wnętrze kuchni w formie blatu lub okładziny ściennej tuż nad nim. W jasnych, przestronnych kuchniach spod znaku Scandi Chic zastosować można konglomerat Noble Areti Bianco lub Noble Lusso Champagne. Oba materiały posiadają bardzo jasne wybarwienie, a ich powierzchnia przetykana jest delikatnymi, szarymi użyleniami.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH