Wyspa została oderwana od podłogi. Bokiem oparta o ścianę nośną jest także przymocowana do ścianki działowej. Uniesiona na wys. 20 cm od posadzki wydaje się lżejsza, można też wygodnie sprzątać i myć podłogę. Projekt: Kasia i Michał Dudko. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Wyspa została oderwana od podłogi. Bokiem oparta o ścianę nośną jest także przymocowana do ścianki działowej. Uniesiona na wys. 20 cm od posadzki wydaje się lżejsza, można też wygodnie sprzątać i myć podłogę. Projekt: Kasia i Michał Dudko. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
25 sie 2014 09:26

Nowoczesna kuchnia. Zobacz jak połączyć ją z jadalnią i salonem

Kuchnia jest niewielka, ale bardzo funkcjonalnie zaprojektowana. Zapewnia sporo miejsca na przechowywanie i wygodny blat roboczy.

Wystarczy rzut oka na to mieszkanie, aby poczuć klimat amerykańskiego domu na przedmieściach, który doskonale znamy z filmów z lat 50. XX wieku. To modernizm! Styl wyrazisty i wyjątkowy, który niemal 70 lat później nadal ma swoich gorących zwolenników. Wśród nich są zarówno właściciele tego mieszkania, jak i autorzy projektu wnętrza – Kasia i Michał Dudko – duet architektów projektujących głównie w stylu nowoczesnym.

Amerykański modernizm lat 50. to prywatnie najbliższy projektantom styl. Kierunek znany i często interpretowany przez projektantów wnętrz – w tym wydaniu w wyjątkowo klimatyczny sposób odwołuje się do kanonu. A więc prostota, wszystko poukrywane, obszerna zabudowa z dużą ilością szafek aż po sufit i oczywiście „boazeryjne” wykończenie.

Projektanci wybrali pięknie usłojony fornir drewna egzotycznego amazoue. Takie wykończenie ścian stanowi wyróżnik stylu oraz efektowny element aranżacji strefy wypoczynkowej, a następnie płynnie przechodzi do kuchni. Tutaj identyczne wykończenie nadano licznym frontom kuchennych szafek.

Cała kuchnia jest jak królestwo amerykańskiej gospodyni. Chociaż nie serwuje się tu zapewne zupy pomidorowej Campbell’s, to z pewnością wiele zapasów zmieści się w kuchennych szafkach. Zgodnie z zasadami stylu, cały projekt opiera się na rzeźbieniu w bryle. Prosta forma częściowo otwartej zabudowy sama w sobie jest wyjątkowa.

Kuchnia jest otwarta, a mimo to oddzielona od salonu. Natomiast w bezpośrednim jej sąsiedztwie znajduje się jadalnia. Strefę roboczą zamyka i przesłania ścianka działowa w kolorze złamanej bieli. Jest na tyle wysoka, że całkowicie zasłania wyspę z umieszczoną na niej płytą grzejną, a na tyle niska, że nie zamyka drogi kontaktu między osobami przebywającymi w różnych strefach części dziennej.

Ta część kuchni zasługuje na uwagę również ze względu na ciekawe rozwiązanie konstrukcyjne. Wyspa bowiem jest zawieszona(!). Jej bok przymocowany został do ściany nośnej, a front do ścianki działowej. Konstrukcja ścianki ukrywa stalowy stelaż w obudowie z lakierowanej sklejki, będący solidną podporą dla „wiszącej wyspy”. Z kolei umieszczony nad wyspą okap ukryto w prostopadłościanie przymocowanym do sufitu, który powiela jej kształt.

Tekst: Anna Usakiewicz.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH