Kuchnia z jadalnią znajduje się na poddaszu z wysoko umieszczonym oknem dachowym. Dzięki temu, jest skąpana w słońcu. Projekt: Katarzyna Merta-Korzniakow. Fot. Monika Filipiuk-Obałek.

Zobacz galerię [8 zdjęć]

Kuchnia z jadalnią znajduje się na poddaszu z wysoko umieszczonym oknem dachowym. Dzięki temu, jest skąpana w słońcu. Projekt: Katarzyna Merta-Korzniakow. Fot. Monika Filipiuk-Obałek.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
02 paź 2014 12:55

Ocieplona drewnem. Zobacz jasną, przestronną kuchnię

W tej kuchni z jadalnią można nie tylko wygodnie gotować, ale także przyjmować gości.

Pomieszczenia na poddaszach, ze skosami dachowymi, mają wyjątkowy klimat, ale nie są łatwe do urządzenia. Szczególnie trudne jest zaaranżowanie kuchni, bo w niej pracuje się w pozycji wyprostowanej.

W tej kuchni okno dachowe jest wysoko, ale i tak sufit sprawiał problem ze względu na architekturę budynku. Skosy i fragmenty grubych murów, przypominające nawisy, utrudniały zaplanowanie zabudowy. Meble kuchenne zostały ustawione na planie litery L, w taki sposób, że tylko na dłuższej (i wysokiej) ścianie umieszczono górne szafki. Przy krótszej zaś zaaranżowano strefę zmywania. Strefę pracy doświetla, umieszczone wysoko nad zabudową kuchenną, okno dachowe.

Układ i fronty mebli zaprojektowano tak, by zamaskować część uskoków i skosów murów. Przestrzeń porządkuje m.in. linia w kształcie litery L, wykonana z aluminium, która przecina wszystkie fronty, tworząc uchwyty drzwiczek. Dzięki niej pomieszczenie wydaje się wizualnie uporządkowane i wyższe. Niewielka górna zabudowa tuszuje nieregularność muru powyżej. Dodatkowo w jednej z szafek jest zamaskowany okap szufladowy.

Duża ilość naturalnego światła, biel i szkło na ścianach sprawiają, że kuchnia sprawia wrażenie bardzo jasnej i przestronnej. Nawet rozłożysty stół, dzięki temu, że wykonano go z przezroczystego szkła, nie jest przeszkodą dla światła.

Wnętrze, za sprawą dużej ilości drewna jasnego i ciemnego, jest przytulne. Tutaj przyjmuje się gości. Stół pełni też rolę domowego biura. Kuchnia, wypełniona ulubionymi drobiazgami i zapachem dobrej kawy, pozwala czasem pobujać w chmurach.

Tekst: Małgorzata Nietupska

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH