Okap w kuchni. Projekt: Małgorzata Błaszczak. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [20 zdjęć]

Okap w kuchni. Projekt: Małgorzata Błaszczak. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
13 marz 2018 09:23

Okap w kuchni - zobacz jak urządzić strefę gotowania

Okap w strefie gotowania sprytnie pozbywa się on nadmiaru wilgoci, a także kulinarnych zapachów. Dodatkowo, ładny, nowoczesny okap może stanowić również dekorację kuchni.

Jeśli często gotujesz, na pewno zauważyłeś, jak zapach potraw rozchodzi się po całym mieszkaniu. Co więcej, widzisz, że na szafkach i ścianach sąsiadujących z kuchenką osadza się tłuszcz, który ciężko później usunąć. Aby tego uniknąć, wystarczy włączać okap kuchenny podczas gotowania. Jaki typ okapu najlepiej sprawdzi się w kuchni osoby, która często przygotowuje posiłki w domu?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, które różnią się między sobą budową, rozmiarem, wyglądem i działaniem. Jak więc wybrać właściwy?

Pochłania czy wciąga?

Ze względu na sposób działania, okapy możemy podzielić na takie, które pochłaniają lub wciągają wszystkie opary. Wyciąg pozwala na całkowite usunięcie zapachów i oparów poprzez specjalny przewód kominowy. Jest to opcja dla kuchni, w których znajdują się kanały wentylacyjne. Taki system działania wymusza konkretną lokalizację okapu – powinien się on znajdować jak najbliżej przewodów kominowych.

Zobacz także: Salon z kuchnią - 30 pięknych zdjęć

Jeżeli zdecydujemy się na pochłaniacz, to nie musimy podłączać go do wentylacji. Wszystko przez specyficzne działanie urządzenia. Kuchenne powietrze jest zasysane. Przechodzi przez specjalne filtry, gdzie jest oczyszczane – następne czyste powietrze wraca do pomieszczenia. Jest to świetna opcja dla kuchni, które nie posiadają kanału wentylacyjnego. Oczywiście, aby pochłaniacz prawidłowo pracował, konieczna jest regularna wymiana filtrów.

Ważne kryteria wyboru?

Należy skupić się przede wszystkim na wydajności urządzenia. Wydajność bezpośrednio wpływa na szybkość oczyszczania powietrza. Okap o dobrych parametrach powinien wymienić brudne powietrze w pomieszczeniu około sześć razy w ciągu godziny. Jak obliczyć ten parametr? To proste! Wystarczy kubaturę naszej kuchni pomnożyć przez sześć. Jeżeli posiadamy otwartą kuchnię to warto wybrać urządzenie o większej wydajności. Dobrze oczyszczone powietrze w kuchni to podstawa, dlatego nie warto na tym oszczędzać i wybrać okap dobrej jakości.

Niezwykle istotny jest również poziom hałasu. Zbyt duża głośność może bowiem wpłynąć na komfort podczas gotowania. Nic tak nie irytuje jak bardzo głośny okap! Nikt nie lubi tego charakterystycznego huku nad głową, dlatego warto o to zadbać już podczas wybierania okapu.

Jeżeli zdecydujemy się na jakiś model, sprawdźmy z jaką głośnością ma on zwyczaj pracować. Okap jest widocznym urządzeniem, dlatego warto zwrócić uwagę również na jego wygląd. Postarajmy się, aby był on wykonany w podobnym stylu, w którym urządzona jest nasza kuchnia. Istotny jest tutaj również rozmiar oraz forma okapu.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH