Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Uwagę zwraca tu różnorodność oświetlenia. Świetlówki liniowe, ukryte za podwieszanym sufitem, zapewniają łagodne, rozproszone światło. Blaty robocze rozświetlają halogeny. Fot. Monika Filipiuk.

Uwagę zwraca tu różnorodność oświetlenia. Świetlówki liniowe, ukryte za podwieszanym sufitem, zapewniają łagodne, rozproszone światło. Blaty robocze rozświetlają halogeny. Fot. Monika Filipiuk.
  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 13 lut 2009 13:03

Oświetlenie jest ważne: w kuchni powinno być wielopunktowe

W tym stonowanym, przytulnym wnętrzu obejmującym kuchnię, salon i jadalnię toczy się nieustanna gra. Rywalizują ze sobą kolory – elegancki écru i ciepły, energiczny brąz.

Jednak to tylko pozorna walka o to, który będzie na wierzchu. W rzeczywistości jest ona pełnym stylu, świadomym współdziałaniem. Główne założenia: minimalizm i funkcjonalność. Cel: przyjazna atmosfera, podkreślona ciepłymi barwami.

Beże i brązy

Jasny polerowany gres na podłodze, ściany w kolorze écru, piaskowy odcień corianu na blatach oraz wszechobecny ciepły brąz. Wszystko to wtopione w proste, geometryczne formy, których nie zakłóca żadna zbędna rzecz. W tym stoickim spokoju jest doza dynamizmu. Kontrast jasnych i ciemnych płaszczyzn, bogactwo prostokątów niczym kostek domina rozsypanych wszędzie: szafki, ściana, podłoga, krzesło...

Jednak rzut oka na całość powoduje, że każda z nich natychmiast znajduje swoje miejsce. W ten perfekcyjny porządek wpisują się najmniejsze detale. Dopasowane barwą i kształtem pojemniki na żywność, kosz na śmieci i chlebak. Uchwyty typu relingowego oraz jasny zlewozmywak i bateria wtapiające się w kolor szafek. Nic dodać nic ująć.

Kuchnia z półwyspem

Inwestorzy to ludzie wielbiący porządek, ale dbający też o dobre samopoczucie swoich pociech. Z ich powodu zdecydowali się na niewielki półwysep w kuchni. Jego zaletą jest funkcjonalność. To wygodna strefa gotowania, praktyczne miejsce przechowywania potrzebnych w kuchni akcesoriów, a także schowek na butelki wina. Półwysep wieńczy zgrabny stolik śniadaniowy, przy którym swobodnie zjedzą posiłek nawet małe dzieci.

Na rodzinne obiady i specjalne okazje czeka reprezentacyjny stół w jadalni, umownie oddzielonej od kuchni granicą – kontrastowych w stosunku do drewna na podłodze – płytek. Staranność widać również w doborze materiałów, stosowanych ze smakiem i bez przypadku.

Surowemu błyskowi stali towarzyszy ciepły dotyk drewna. Ich uzupełnienie to półka przy półwyspie oraz fronty szafek w jadalni wykonane z mlecznego szkła, tak jak drzwi prowadzące z kuchni do spiżarni. Tego rodzaju nawiązań jest tu dużo więcej. To one powodują, że kuchnię, jadalnię i salon charakteryzuje niebywała spójność kompozycji.

Wielokrotnemu powtórzeniu ulegają wydłużone lampy zwieszane z sufitu oraz subtelny kwiatowy wzór rzymskich rolet, delikatnie wpuszczających światło do każdej części tej dużej, otwartej przestrzeni. W kuchni natomiast, dodatkową jasność gwarantuje, umieszczone na ciekawie rozrzeźbionym suficie, różnorodne oświetlenie. Wszystko razem to obraz rodzinnego ciepła i idealnego ładu w prostej, ale jakże eleganckiej ramie. (AL)

PROJEKTANT

Piotr Stanisz

Pracownia Architektury PS

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA