Kuchnię zamyka symbolicznie niewielki półwysep z przesłoniętym blatem. Takie rozwiązanie pomaga ukryć ewentualny nieporządek w kuchni. Projekt: Iwona Cała. Fot. Monika Filipiuk

Zobacz galerię [11 zdjęć]

Kuchnię zamyka symbolicznie niewielki półwysep z przesłoniętym blatem. Takie rozwiązanie pomaga ukryć ewentualny nieporządek w kuchni. Projekt: Iwona Cała. Fot. Monika Filipiuk
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
19 maj 2016 14:23

Otwarta kuchnia - architekt radzi, jak ją urządzić

Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie modne, ale czy jest dla każdego? Zobaczcie 10 propozycji z polskich domów na to, jak ją urządzić.

Otwarta kuchnia to rozwiązanie idealne dla osób towarzyskich, które podczas gotowania chcą mieć możliwość interakcji z innymi domownikami (bądź gośćmi podczas domowych imprez).

To również wspaniałe rozwiązanie wtedy, gdy chcemy optycznie powiększyć przestrzeń małego mieszkania. To także rozwiązanie obecnie będące na topie, wpisujące się w dynamiczny, elastyczny charakter nowoczesnych wnętrz. 

Urządzenie otwartej kuchni jest jednak sporym wyzwaniem, gdyż wymaga stworzenia harmonii pomiędzy salonem, a kuchnią. Zobaczcie, co mówi na ten temat  arch. Agata Piltz ze Studia Aranżacji Wnętrz Tryton:

Agata Piltz
Agata Piltz
Trudność w dobrym zaprojektowaniu kuchni otwartej polega na tym, że trzeba skupić uwagę jednocześnie na estetyce i na dobrej organizacji kuchni i salonu. Najprostszym sposobem jest postawienie ścianki na całą wysokość pomieszczenia, która przesłoni najbardziej newralgiczne miejsca, jak zlew czy płyta gdzie gotujemy. Ścianka może stać się dużym plusem również dla salonu, można dostawić do niej stół jadalniany lub powiesić telewizor. Można także zastosować dodatkowe elementy w układzie kuchni, np.: wyspy lub podwyższone blaty, które w subtelny sposób osłonią najmniej estetyczne fragmenty wnętrza.

Mamy też możliwość zrobienia mobilnej przegrody – jest to modne rozwiązanie, które staje się popularne. Rozmaite designerskie kurtyny czy parawany, które nie tylko przesłaniają, ale nadają salonowi charakter mogą stać się charakterystycznym detalem powtarzanym w całym domu. Dość popularnym, ale drogim rozwiązaniem jest wydzielanie kuchni za pomocą mobilnych ścian, które można złożyć i rozłożyć. Jest to niestety dość kosztowne, ciężkie i zawsze trzeba przewidzieć miejsce parkowania elementów ścian.

Zatem decyzja jak i, czy wydzielić kuchnię należy do nas i każdy powinien najpierw przeanalizować to, jak sam funkcjonuje w swoim domu. Czy jest czyściochem i zawsze ma czysty blat, czy lubi gotować w towarzystwie? A co najważniejsze: czy w ogóle jest taka możliwość, żeby połączyć dwa tak istotne dla nas pomieszczenia, jak kuchnia i salon.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH