Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Wyrazisty kolorystyczny akcent w kuchenno-jadalnianej przestrzeni stanowią ciemne płaszczyzny drewnianych żaluzji zasłaniających ogromne okna. Fot. Monika Filipiuk.

Wyrazisty kolorystyczny akcent w kuchenno-jadalnianej przestrzeni stanowią ciemne płaszczyzny drewnianych żaluzji zasłaniających ogromne okna. Fot. Monika Filipiuk.
  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 01 kwi 2008 00:00 (aktualizacja: 06 lut 2014 10:44)

Otwarta kuchnia z barem w roli wyspy

Kuchnia miała być otwarta, bo takie rozwiązanie świetnie się sprawdziło w ich poprzednim domu, z wyspą w roli „pomocnika” i niezabudowaną lodówką. Ze względów praktycznych pani domu życzyła sobie dużej liczby szafek, a „klimatycznych” – w sensie emocjonalnej temperatury wnętrza – jasnych, przyjaznych kolorów.

Kluczem do aranżacji były sprecyzowane oczekiwania inwestorów, postawa niezwykle ceniona przez wszystkich architektów. Wysoce rozwinięta świadomość własnych potrzeb jest tu efektem doświadczenia: prezentowane mieszkanie to drugie życiowe lokum właścicieli.

Słup - nie możesz ukryć, wyeksponuj!

Determinantą, wytyczającą szlaki wyobraźni projektanta, była obecność pionów w ścianie dzielącej pierwotnie hol od kuchni i salonu. Z przyczyn czysto technicznych należało zachować jej część. Jednak tak przyziemna geneza bynajmniej nie ujmuje ściance estetycznych i funkcjonalnych walorów. Przeciwnie, stała się osią konstrukcyjną całego projektu, przybierając postać słupa, który można obejść dookoła.

Każda z jego powierzchni ma inne oblicze, dostosowane do funkcji strefy mieszkania, jakiej przynależy. Od strony kuchni mamy więc osłonięte matowym szkłem witryny – miejsce na zastawę stołową, z perspektywy holu – podświetlone wnęki służące ekspozycji zdjęć i innych pamiątek z podróży, a w ramach salonu – półki, na których znajdują się m.in. książki i rzutnik.

Ostatnia, czwarta powierzchnia słupa jest oparciem i przesłoną dla zakątka jadalnianego. Dzięki tym zabiegom, połączone przestrzenie kuchni, holu i salonu, choć stanowią jeden ciąg komunikacyjny i jednorodną stylistycznie całość, nie narzucają się sobie nawzajem.

Wyspa z barem

Funkcję maskującą wobec kuchennego rozgardiaszu pełni także wyspowy bar. To jego rola uboczna, gdyż zasadniczo pełni zadanie „pomocnika” – dzięki jego obecności w kuchni pojawia się więcej szafek, może być wykorzystany jako dodatkowy blat roboczy, a także służyć jako bar.

PROJEKTANT

WASZE KOMENTARZE (2) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA