Czarną oprawę zamkniętej w formie kostki kuchni rozświetlają białe fronty szafek. Niebanalny design podkreśla umieszczona w miejscu tradycyjnej glazury fototapeta zabezpieczona szkłem. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Czarną oprawę zamkniętej w formie kostki kuchni rozświetlają białe fronty szafek. Niebanalny design podkreśla umieszczona w miejscu tradycyjnej glazury fototapeta zabezpieczona szkłem. Fot. Bartosz Jarosz.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
27 lut 2012 10:44

Perspektywa Golden Gate

Otwarty w 1937 r. most Golden Gate imponuje swą misterną konstrukcją i nowatorską koncepcją. I tak jak jego powstanie otworzyło nowe możliwości komunikacyjne, tak zdjęcie na fototapecie w kuchni otwiera perspektywę.

Aranżacja kuchni otwartej wymaga niemałej pomysłowości i pewnej, żelaznej konsekwencji, niezbędnej dla zachowania spójności stylistycznej całego wnętrza. Musi być ona bowiem nie tylko funkcjonalna, ale i dobrze prezentować się na tle salonu.

Doskonale wiedziała o tym architekt Joanna Ochota, której inwestorzy powierzyli zaprojektowanie swego wypoczynkowego apartamentu. Przeznaczenie mieszkania pozwoliło na stworzenie przestrzeni stonowanej, w pełni harmonijnej, o nieco reprezentacyjnym charakterze. Dominuje tu ponadczasowa biel, której bogactwo eksponuje mnogość użytych materiałów i faktur. Jej uniwersalny charakter akcentują dostojna czerń i ożywczy wrzos – kolor jesieni. Taki entourage zobowiązuje.

 - Kuchnia w tym projekcie musiała stać się wizualnie atrakcyjna i dopasowana do pokoju dziennego, a w tym przypadku stała się też głównym akcentem kolorystycznym całego wnętrza” - opowiada projektantka.

Nieco na przekór wszechobecnej bieli, jej główną dominantą stała się czerń. Kolorystyka podłogi, ścianek bocznych i sufitu zamyka wnętrze kuchni w czarne ramy, tworząc geometryczną kostkę, będącą główną ozdobą wnętrza. Od strony salonu zamyka ją, wykonany z malowanego szkła, równie kubistyczny w formie bar. Rozwiązanie to wymagało jednak drobnych ingerencji w układ mieszkania.

Ścianka, która stała w miejscu zaprojektowanego baru, ograniczała przestrzeń, a jej wymiary nie pozwalały na umieszczenie w niej takich sprzętów jak lodówka czy piekarnik. Usunięcie jej pozwoliło na zorganizowanie miejsca do przechowywania i spożywania posiłków” - wyjaśnia architekt.

W ten sposób uzyskano także większą optycznie przestrzeń, której zamknięta w formie „czarnej kostki” kuchnia stanowi punkt ciężkości. Wewnątrz kuchni każdy charakterystyczny dla niej element został starannie ukryty. Zabudowano okap i zmywarkę, a piekarnik i płytę dobrano tak, by wtapiały się w czerń blatów, zrezygnowano także z wysokiej lodówki. Wykonane z białej płyty MDF o wysokim połysku szafki dolne i górne (Spectra Design Katowice) potęgują wrażenie geometrycznej organizacji przestrzeni. Jedynym elementem dekoracyjnym jest tu zdjęcie na fototapecie, które na przekór koncepcji zamknięcia kuchni w czarne ramy, nie zamyka przestrzeni kuchni, lecz otwiera jej perspektywę.

WASZE KOMENTARZE (4)

DODAJ KOMENTARZ
 • Gość, 2015-09-12 15:51:00

  Witam,
  chciałam ponowić pytanie o dostępność grafiki na zdjęciu. Jestem zainteresowana jej zakupem.
 • Gość, 2014-09-25 17:50:30

  i gdzie można tą fototapetę kupić ?
 • Gość, 2014-09-25 17:45:48

  jak nazywa sie ta fototapeta na zdjęciu ?
 • Bogus www.styldom.pl, 2012-03-03 21:42:34

  I ja tam byłem , i wg projektu ten oto piękny apartament stworzyłem :) USTROŃ 2010

POLECAMY W SERWISACH