Istotny dla właścicieli efekt przestronności i lekkości wnętrz wspomaga obecność dwóch okien. Stanowią też niezastąpione źródło światła. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Istotny dla właścicieli efekt przestronności i lekkości wnętrz wspomaga obecność dwóch okien. Stanowią też niezastąpione źródło światła. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
05 lip 2011 09:30

Piąty wymiar

Na powierzchni 80 m2 udało się zmieścić dwie łazienki, dwie garderoby, pokój gościnny, pralnię – o pomieszczeniach tak oczywistych, jak sypialnia, kuchnia i salon nie wspominając.

Właścicielom dwupoziomowego mieszkania w jednym z nowo wybudowanych krakowskich apartamentowców zależało na maksymalnym komforcie i – jak to określiła architekt Kinga Śliwa – „zmiękczonej nowoczesności”.

Dom miał zostać podzielony na zróżnicowane funkcjonalnie strefy, gwarantujące małżonkom i ich gościom poczucie intymności, a przy tym zachować wrażenie przestronnych, otwartych wnętrz. Zamiar udało się zrealizować w dużej mierze dzięki temu, że autorki aranżacji – Kinga Śliwa i Karolina Karkowska – uczestniczyły w jej powstawaniu już na etapie budowy budynku. Można było zatem przesuwać ścianki działowe czy planować grubość podłóg tak, by potem nie było potrzeby stosowania listew wyrównujących ich poziom.

Barwne wykończenia

Oryginalna kolorystyka stosunkowo niewielkiej, otwartej kuchni to efekt podwójnego zbiegu okoliczności. Zamiłowanie właścicieli do egzotycznego drewna przesądziło o wyborze forniru z bardzo ciemnego wenge, natomiast zakup smukłej lampy z giętego szkła (Vibia), widocznej nad stołem jadalnianym, zainspirował projektantki, aby otoczyć je czerwonymi płaszczyznami. Przy takim zestawie barw konieczne było dopełnienie ich jasnymi elementami. Ścianę nad blatem pokrywa kremowe szkło, zaś sam blat wykonany został z Corianu® w zbliżonym do niego kolorze, który płynnie przechodzi w zlewozmywak z identycznego konglomeratu.

Jasnokremowe są również płytki polerowanego gresu na podłodze w strefie kuchni (w salonie zastępuje je, pokryte pięknym, miodowym nalotem, drewno merbau). Zleceniodawcom zależało na wrażeniu lekkości całej aranżacji. W związku z tym, że nie było tu miejsca na – stosowane tradycyjnie dla osiągnięcia tego efektu – łuki czy płynne przenikanie form, projektantki postawiły na detale: smukła lampa, muślinowe firanki, świetliste powierzchnie, wyeliminowanie fug, mleczne szkło w szafkach górnej zabudowy, ażurowe schody włączone w przestrzeń salonu. Dzięki tym zabiegom oraz zastosowaniu materiałów i elementów, wyposażenie najwyższej jakości, stosunkowo niewielkie pomieszczenia pozostają przestronne i niezwykle eleganckie.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • piotrek4478, 2011-08-01 20:35:51

    O! bardzo odważne kolory.
  • Zainteresowana, 2011-07-14 18:15:52

    Bardzo mi się podoba ten panel przechodzący na sufit super, bardzo kreatywne

POLECAMY W SERWISACH