Wyspa pełni rolę reprezentacyjną, ale jest również miejscem do przygotowywania posiłków oraz jadalnią. Dzięki temu skupia wokół siebie życie rodzinne. Projekt: Małgorzata Błaszczak. Fot. Artur Krupa.

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Wyspa pełni rolę reprezentacyjną, ale jest również miejscem do przygotowywania posiłków oraz jadalnią. Dzięki temu skupia wokół siebie życie rodzinne. Projekt: Małgorzata Błaszczak. Fot. Artur Krupa.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
23 gru 2015 13:01

Piękna, biała kuchnia. Gotowy projekt wnętrza

Nowoczesna kuchnia inspirowana Skandynawią. Śnieżnobiała, prosta i przyjemnie lekka. Najlepszy dowód na to, że piękno oraz funkcjonalność to doskonale zgrany duet.

 1. Kuchnia Ani i Marcina to połączenie niezawodnej, prostej stylistyki z innowacyjnymi funkcjami. Taki jest również cały dom, do którego się wprowadzili. Kuchnia miała wyglądem nawiązywać do nowoczesnej bryły budynku, ale też dawać wrażenie przytulnej, domowej przestrzeni.

 2. Ponieważ właścicielami są młodzi ludzie, których spotkania z przyjaciółmi często przenoszą się do kuchni, naturalną decyzją było stworzenie dużej wyspy. Jest ona nie tylko przepiękną dekoracją, ale też - usytuowana na środku kuchni - pełni rolę jadalni, miejsca do przygotowywania posiłków i skupia wokół siebie życie rodzinne.

 3. Na wyspie z białym kwarcowym blatem znalazła się strefa gotowania z płytą indukcyjną, duża przestrzeń robocza oraz strefa barowa. Pod blatem zastosowano ciąg szerokich szuflad, dzięki czemu strefa przechowywania i gotowania doskonale ze sobą współgrają. Niezwykłym elementem wyspy jest okap wysuwany z blatu, jak również elegancka chłodziarka do wina umieszczona tuż pod nim.

  Istotnym elementem kuchni jest to, że nie posiada ona żadnych widocznych uchwytów, czy elementów, które burzyłyby czyste zestawienie bieli, drewna i akcentów z czarnego szkła. Aby ułatwić dostęp do szafek, zastosowano w nich systemy otwierania na dotyk.

 4. Inwestorom zależało, by aranżacja kuchni, pomimo dużych elementów jakie się na nią składają, nie była ciężka, by nie zamknęła i nie przytłoczyła pomieszczenia. Projektantka zaproponowała więc ciekawą alternatywę w postaci szafek wbudowanych w ścianę, dzięki czemu zabudowa sprawia wrażenie zawieszonej nad podłogą. Dodatkowej lekkości dodaje im różnica głębokości w obudowie piekarników oraz szafek i szuflad. Aż trudno uwierzyć, że w tej delikatnej konstrukcji ukryta jest lodówka i duża ilość pojemnych półek na kuchenne akcesoria. Na środku, niczym w stylowej ramie, umieszczono zaś dwa piekarniki - standardowy i z funkcją pary.

  Równie minimalistyczna jest strefa zmywania. Umieszczono ją pod dużym oknem, by w trakcie pracy można było przyglądać się roślinom w ogrodzie. Ceramiczny zlewozmywak wbudowany w dębowy blat połączono z młynkiem na odpady, który pozwala zachować czystość w kuchni. Ozdobą i jednocześnie dopełnieniem całej aranżacji są drobne, dębowe pieńki zawieszone na ścianie, przypominające naturalny obraz. Dodają aranżacji ciepła i są doskonałym nawiązaniem do tradycyjnej skandynawskiej stylistyki.

  • Małgorzata Błaszczak, właścicielka Pracowni Mebli Vigo

    

   W tym projekcie ważne było uzyskanie rozwiązania, które zadowoli nie tylko gusta estetyczne inwestorów, ale też, by cała kuchnia była doskonale zorganizowana pod względem przechowywania produktów oraz rozmieszczenia poszczególnych urządzeń.

   Układ pomieszczenia narzucił nam pewne rozwiązania, np. umiejscowienie wysokiej zabudowy, dlatego postanowiliśmy skupić się na detalach kuchni. Właściciele zdecydowali, że wnętrze ma być minimalistyczne, ale przełamane akcentami, które sprawią, że kuchnia będzie ciepła, a do tego niezwykle ciekawa.
 5. Tekst: Marta Ustymowicz.

  Projekt: Małgorzata Błaszczak, Pracownia Mebli Vigo.
 6. Zdjęcia: Artur Krupa. Stylizacja: Małgorzata Błaszczak. 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
 • monika.grzelaz, 2016-01-23 09:56:12

  wyspy są świetnym rozwiązaniem, ja lubię swoją, bo też sie na nia zdecydowałam. Jednak połączenie tych podłóg byłoby dużo lepszym rozwiązaniem, wolałabym mieć wszędzie deskę. Sama mam u siebie w kuchni i jadalni deskę z artcore i nie wydzielałam tej przestrzeni.

POLECAMY W SERWISACH