Białe, szare i zielone – tercet idealny. Tłem jest szara ściana poprzecinana odświeżającą kolorystyką – pasem białych szafek wiszących z MDF-u, zielonym filcowym motywem pod szkłem na ścianie i szafkami z jesionu bielonego. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Białe, szare i zielone – tercet idealny. Tłem jest szara ściana poprzecinana odświeżającą kolorystyką – pasem białych szafek wiszących z MDF-u, zielonym filcowym motywem pod szkłem na ścianie i szafkami z jesionu bielonego. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
19 lut 2014 05:54

Pomysł na ścianę nad blatem: filc zamiast płytek

Może smakuje kwaśnymi jabłkami, aromatyczną limonką lub awokado? Każdy ma własne skojarzenia na hasło: zieleń. Ta kuchnia pokazuje jej świeżą, naturalną odsłonę. Tutaj zieleń oczarowała wnętrze i weszła w nieśmiałe związki z innymi barwami.

Wejście do kuchni anonsują ptaki-rzeźby. Ustawione na blacie, a także wkomponowane w bukiet z łodyg, rozpanoszyły się całymi stadami. Doskonale czują się w panującej tu naturalnej, łagodnej atmosferze. „Ptaki mnie nastrajają” – słowa autorki wnętrza, architekt Marty Kruk, rzucone podczas dłuższej rozmowy o inspiracjach w pracy twórczej, okazują się kluczem do jej projektów. Lekkość, naturalność i harmonia, płynące z kuchni, wydają się podpatrzone z przyrody.

Naturalna świeżość

Jesionowa, jasna zabudowa kuchenna o nowoczesnej formie tworzy delikatną aurę w niewielkiej przestrzeni kuchennej. Dodatkową lekkość wnoszą białe szafki wiszące z MDF-u lakierowanego na wysoki połysk.

Sama lokalizacja wnętrza też jest znacząca – kuchnia, a właściwie jej główne strefy robocze skupione są przy oknie – przy nim jest zlewozmywak oraz w bliskim sąsiedztwie blat, na którym przygotowuje się posiłki. Naturalne światło buduje najlepszy nastrój do przyrządzania porannej kawy, jak i niedzielnego, pracochłonnego obiadu.

Pomysłowa ściana nad blatem kuchennym: filc

Subtelna w formie i kolorze zabudowa kuchenna, do tego ściana pomalowana na łagodny odcień szarości – tworzą spokojną całość. By nie było jednak nudno, architekt dość spontanicznie wprowadziła dwa pasy zielonego filcu, zdobionego ażurowym motywem kwiatowym. W obu miejscach funkcja dekoracyjna łączy się z niebanalnym pomysłem użytkowym.

Filc, przykryty taflą szkła, pojawia się pomiędzy blatem roboczym a szafkami wiszącymi. Jest dekoracją ścienną i ciekawą alternatywą dla płytek czy kamienia. Lekki i świeży pomysł ożywił kuchnię. W swojej drugiej odsłonie filcowy pas kwiatów zastąpił firankę. Zawieszony na oknie pełni rolę i zazdrostki, i specyficznego „obrazu”. Cieszy oko i chroni przed spojrzeniami sąsiadów.

Siła staroci

Kuchnia jest lekkim tłem dla mocniejszych w wyrazie staroci i sztuki, które obecne są w pozostałych częściach strefy dziennej: jadalni i salonie. Stary kredens w stylu art deco to idealne miejsce na zastawę i szkło, a do tego tworzy zgrany duet z wiekowym, rzeźbionym stołem, który po renowacji jest sercem jadalni. Antyki i starocie połączono w eklektyczne zestawy.

Kredens pojawia się na tle słynnego projektu Piero Fornasettiego – tapety z wizerunkiem śpiewaczki operowej Liny. A przy starym jadalnianym stole ustawiono współczesne krzesła, choć formą stylizowane na francuskie antyki. Są też meble, które łączą w swojej postaci stare z nowym – jak krzesło w holu. Wyszukany na starociach mebel, w nowej, czarnej odsłonie wita gości obliczem postaci z kultowej płyty „War” zespołu U2. Motyw muzyczny posłużył bowiem za awangardową tapicerkę.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH