Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Półwysep zamyka typowo roboczą część kuchni. Zabudowa obok przypomina współczesną interpretację dawnego kredensu. Fot. Bartosz Jarosz.

Półwysep zamyka typowo roboczą część kuchni. Zabudowa obok przypomina współczesną interpretację dawnego kredensu. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 29 maj 2009 12:18

Sklepik korzenny

Nowoczesność miesza się tutaj z kolonialnymi odniesieniami, a prostota z zaskakującymi rozwiązaniami. Aranżacja domu jest jak dobrze skomponowane danie, w którym różne smaki zostały idealnie wyważone.

Układ pomieszczeń na dolnej kondygnacji domu narzucał się sam – przestronny salon, jadalnia, a na peryferiach niewielka, ale wygodna kuchnia i jeszcze koniecznie miejsce na duże akwarium. Kuchnia miała być otwarta, ale dyskretna; potrzebne więc były, przynajmniej wizualne, granice. A kolory? Naturalne, ale wyraźne, stonowane, ale niemonotonne. Prace zaczęły się od budowy kilku elementów, które potrzebne były do stworzenia pożądanego efektu. Na styku holu i salonu wyrosła niewielka, skośnie ustawiona ściana wyznaczająca sposób percepcji przestrzeni – wchodzących do domu kieruje ku salonowi i jednocześnie przysłania, znajdujące się obok, wejście do kuchni. Dla spójności aranżacji, podobnie jak obudowa kominka w salonie, została w całości obłożona polerowanymi płytami gresowymi. Poszukiwanie miejsca na akwarium zaowocowało powstaniem malowniczej półścianki, dzięki której wodny świat zachwyca z obu stron. Jednocześnie nietypowa ścianka wizualnie zamyka wnętrze kuchni.

Salon i reszta dziennej strefy domu utrzymana jest w duchu nowoczesności, z odważnymi industrialnymi akcentami, jak płyty imitujące surowy beton na jednej ze ścian w salonie. Mimo to sprawia ciepłe i przyjazne wrażenie – to niewątpliwie zasługa dominujących tu brązów i delikatnych beży. Stojące tu meble w kolorze wenge przywołują skojarzenia ze stylem kolonialnym. Zabudowa kuchni natomiast łączy dwa kolory: dębu barwionego na wenge i dębu bielonego. Spina je piaskowy odcień kompozytowego blatu i półwyspu. Sama kuchnia to dwa równoległe rzędy zwartej zabudowy – we wnęce wysokie szafy ukrywają m.in. chłodziarko-zamrażarkę i piekarnik; po przeciwnej stronie – blat roboczy z podwieszanym zlewozmywakiem i kubiki niewielkich szafek wiszących. Strefę ściśle kuchenną zamyka półwysep, na którym zainstalowana została płyta grzejna oraz górujący nad nią okap ze szklaną czaszą. W stonowanej, klasycznej aranżacji kuchni, wzrok przyciąga wykończenie ściany nad półwyspem – cztery połączone tafle szkła zbrojonego wprowadzają ciekawy, industrialny akcent, a poza tym dobrze zabezpieczają ścianę przed zachlapaniem.

PROJEKTANT

WASZE KOMENTARZE (2) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA