Surowe cegły zdradzają wiek kamienicy – zostały na nowo odkute spod tynku i zaimpregnowane. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Surowe cegły zdradzają wiek kamienicy – zostały na nowo odkute spod tynku i zaimpregnowane. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
14 gru 2011 12:50

Stare po nowemu

Kuchnie w wiekowych kamienicach rządzą się nieco innymi prawami, aniżeli w budownictwie od deweloperów. I choć czasami wymagają przebudowy, która je sprowadzi do realiów współczesnego życia, to jednak spoglądając na takie niesztampowe rozwiązanie, trzeba przyznać, że było warto!

W zabrzańskiej kamienicy, pamiętającej czasy powieści Dołęgi-Mostowicza, architekci Magdalena i Marcin Listoś wprowadzili nowy ład, co najbardziej widać w kuchni i jadalni. Nowoczesne elementy wystroju sąsiadują tu ze starą cegłą (podświetloną liniowo ukrytymi świetlówkami), którą wydobyto spod starych tynków. Wnętrza mają specyficzny układ, charakterystyczny dla Śląska sprzed niemal wieku. Dlatego przestrzeń nie była łatwa do rozplanowania. Brak pionów sprawił, że tradycyjne wydzielenie kuchni i strefy jadalnianej było niemożliwe do uzyskania, dlatego architekci postawili na funkcjonalność pomieszczeń. W samej kuchni niegdyś była łazienka. Niestety okazało się to być elementem niezbędnym do rozebrania – ze względu na niefunkcjonalność oraz źle wydzielone przegrody, bez warstw izolacyjnych – mówi Magdalena Listoś.

Nowo powstała kuchnia kolorystycznie nawiązuje do starych cegieł obecnych w przestrzeni jadalniano-salonowej, wystarczy spojrzeć na ciemnopomarańczowe płytki i wyprofilowany blat. Efektu dopełniają drewniane szafki, ale z przeszklonymi frontami, ta odrobina nowoczesności to również szklane drzwi. Z kolei sama jadalnia nie zmieściła się w ramach kuchni, więc umieszczono ją w salonie. Wykorzystaliśmy szansę, jaką dała nam wysokość pomieszczenia (3,6 m), dzieląc układ największego pokoju dziennego podestami na strefy. Zastosowanie jednolitego materiału na posadzkach podkreśla spójność kubaturową pomieszczenia. Stare budownictwo śląskie pozwala architektowi na operowanie nie tylko w płaszczyźnie układu poziomego, ale również pionowego – podkreśla Magdalena Listoś.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • ela, 2011-12-22 09:07:34

    jak patrzę na te wszystkie wnętrza to jeszcze bardziej chcialabym być już na swoim. szukam od dłuzszego czasu jakiegoś domu pod warszawa, ale nic mnie nie zachwycilo. wszystko budowane na jedno kopyto.

POLECAMY W SERWISACH