Postarzone cegły na ścianach to tak naprawdę włoskie płytki firmy Ceramiche Grazia. Równie jasne – by nieco rozświetlić czekoladową kuchnię – są szafki górnej zabudowy wykonane z lakierowanego na półmat MDF-u. Fot. Monika Filipiuk.

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Postarzone cegły na ścianach to tak naprawdę włoskie płytki firmy Ceramiche Grazia. Równie jasne – by nieco rozświetlić czekoladową kuchnię – są szafki górnej zabudowy wykonane z lakierowanego na półmat MDF-u. Fot. Monika Filipiuk.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
15 lis 2011 09:44

To kuchnia, w której aż chce się ugotować coś pysznego!

Kawa odświeża umysł i pobudza zmysły, czekolada wprawia w dobry nastrój i dodaje energii. Obie egzotyczne, choć zadomowione w Polsce od dawna ingrediencje, składają się na przytulny, z lekka rustykalny klimat tej kuchni.

Półotwarte wnętrze kuchni stanowi część ok. 140-metrowego domu, tak zwanej „szeregówki”, wkomponowanej w jeden spośród wielu urokliwych zakątków Podlasia. Właściciele, a raczej właścicielka, której mąż powierzył pieczę nad aranżacją wnętrz, życzyła sobie, aby na tle ciepłej, niezobowiązującej atmosfery całego domu pojawiło się kilka odważnych akcentów. Konkretami zajął się architekt Maciej Bołtruczyk.

Kuchnia dla miłośników gotowania

Kuchnia miała być zakątkiem, w którym można nie tylko coś ugotować, ale też mile spędzić czas, wnętrzem raczej ciepłym, niż sterylnym i nowoczesnym. Książki (nie tylko kucharskie), rodzinne fotografie, indyjska komódka, przy której można przysiąść na dłuższą chwilę, stanowią niezbity dowód, że małżonkowie i córka chętnie tu ze sobą przebywają.

Czekoladowy fornir

Za przytulną atmosferę w dużej mierze odpowiadają meble pokryte dębowym fornirem wybarwionym na czekoladowy kolor, nawiązujący do ciemnej, dębowej podłogi w salonie. Wyraźnie widoczne usłojenie drewna wprowadza do wnętrza nutę klimatu retro, wzmocnioną „cegłami” nad blatem roboczym.

Także gres na podłodze włoskiej firmy Marazzi w postaci dużych (30x30 cm), niebieskich płyt z ciemnymi, dekoracyjnymi krawędziami przywodzi na myśl raczej stare, wypełnione magią kuchnie naszych babć, niż wielkomiejski styl high-tech. Dość odważne zderzenie brązu z błękitem stanowi natomiast jeden z nowoczesnych akcentów całej aranżacji.

Błękitna poświata

Fragment ściany za szafką kryje małą tajemnicę: wykonano go z pleksi, na którą naklejona została niebieska folia. Powstała półprzezroczysta powierzchnia, dzieląca kuchnię od łazienki. Gdy ktoś nocą zapali światło w toalecie, przy okazji wypełnia kuchenne wnętrze błękitną poświatą.

Projektant zadbał o ten efekt na specjalne życzenie właścicieli, którym zależało na tym, aby w kuchni pojawiły się źródła światła pozwalające na ograniczenie do minimum górnego oświetlenia. W tym samym celu na suficie znalazły się intrygujące ziarna kawy – podświetlone, rozjaśniają kuchnię na tyle, by można napić się nocą wody nie potykając się o meble, a jednocześnie nie przymykać oczu porażonych intensywnym światłem.

Oryginalna, „kawowa” dekoracja w połączeniu z czekoladową zabudową i jasnym tłem ścian tworzy wysmakowaną i aromatyczną mieszankę. Nic dziwnego, skoro mieszkańcy domu są wielbicielami nie tylko dobrej kawy, ale też egzotycznych podróży.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH