Narożnik kuchni to strefa gotowania. Wbudowana w blat płyta nie kłóci się z eleganckim wystrojem. Ciepłe światło sączące się z okapu wprowadza kameralny nastrój. Fot. Tomasz Markowski.

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Narożnik kuchni to strefa gotowania. Wbudowana w blat płyta nie kłóci się z eleganckim wystrojem. Ciepłe światło sączące się z okapu wprowadza kameralny nastrój. Fot. Tomasz Markowski.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
19 marz 2009 13:36

Wejście po angielsku

Klasycznie zaprojektowana kuchnia zdradza angielskie inspiracje. Jest lekko przesłonięta przesuwnymi drzwiami, jakby dyskretnie chciała ukryć swoje bogate wnętrze. Można tu przemknąć wprost z jadalni. Niespiesznie, po cichu, po angielsku...

Zakochana w czasach klasycyzmu pani domu, zapragnęła zamieszkać we wnętrzu wzorowanym na angielskich salonach. Swoim marzeniom, z pomocą projektantki Katarzyny Koszałki, podporządkowała wystrój niemal całego mieszkania. Uważne i starannie przemyślane zabiegi aranżacyjne, a także troska o odpowiedni dobór wykończeń i detali sprawiły, że salon, kuchnię i jadalnię wypełnił subtelny, wyspiarski klimat.

Współtworzą go bliźniacze sofy ustawione przed kominkiem w marmurowej oprawie, stylowa linia mebli, ale także drobne, charakterystyczne przedmioty przywiezione z dalekich podróży. Swoje uzasadnienie odnajduje nawet kolumna, symbolicznie wyznaczająca granice salonu i jadalni. Pokryta dekoracyjnym stiukiem weneckim w odcieniu złamanej bieli kontrastuje z ciemnym, egzotycznym drewnem na podłodze.

Angielski klimat

Obecne w jadalni sprzęty – kredens o starannie dobieranej barwie fornirów oraz krzesła z oryginalną pasiastą tapicerką – od razu zdradzają angielskie koneksje. Ustawione na stole kwiaty są stałym elementem wystroju, codziennie doglądanym przez panią domu. Kuchnię i jadalnię rozdzielają przesuwane drzwi, zbudowane z satynowanych szybek. To ważny element aranżacji mieszkania. Początkowo wejście do kuchni znajdowało się od strony holu, jednak burzyło to jej przestrzenną harmonię. Ich przesunięcie w stronę jadalni sprawiło, że kuchnia zyskała piękną oprawę, która znakomicie sprawdza się również pod względem funkcjonalnym. W razie potrzeby dwuskrzydłowe drzwi można delikatnie przymknąć, oddzielając oba pomieszczenia.

Dzięki temu zabiegowi linia zabudowy meblowej w kuchni została ograniczona do dwóch sąsiednich ścian, a przy oknie znalazło się miejsce na drewniane siedzisko z miękkimi poduchami. To typowo angielskie rozwiązanie, nawiązujące do wystroju wyspiarskich domostw. Ława pod oknem, niewielki stolik śniadaniowy oraz kuchenne szafki zostały pomalowane na beżowy kolor i lekko przetarte, co dodało im szlachetnej patyny. Kontrastują z ustawionymi przy stoliku ciemnymi krzesłami z dekoracyjnie żłobionymi oparciami. Ich ornamentowa forma współgra z dekoracyjną listwą wykończeniową przy podłodze, wyłożonej matowymi płytkami gresu.

Ogromna uwaga została poświęcona zestawieniu detali. Delikatnie rzeźbione obramowania w stylizowanych meblach oraz wycięte w kratkowane wzory fronty szafek oddają ducha angielskiego stylu, ale wnoszą też dozę swojskiego klimatu. Podobnie jak wszelkie drobiazgi, m.in. pastelowe grafiki i ceramiczne naczynia o łagodnej linii. A cała aranżacja kuchni jest pochwałą precyzji i dobrego smaku. (AP)

WASZE KOMENTARZE (4)

DODAJ KOMENTARZ
 • Zainteresowana, 2011-07-14 19:31:45

  Piękne
 • Ma, 2009-07-14 21:18:41

  Takie kuchnie bardzo lubię. Aż miło patrzeć.

  Pani Agnieszko krzesełek proszę szukać na targach staroci.
 • placebo, 2009-04-27 10:35:09

  Pani Katarzyno, jestem pod wielkim wrazeniem, kuchni urządzonej z takim smakiem dawno nie widziałam!
 • Agnieszka, 2009-04-07 17:47:14

  Mam 2 pytania; czy kuchnia jest biała czy waniliowa i gdzie mozna kupic takie piekne krzesłaa??????

POLECAMY W SERWISACH