Okno zajmujące całą ścianę jest wyjątkową ozdobą jasnej kuchni urządzonej w stylu anglosaskim. Panuje tu nastrój spokoju, przytulności, rodzinnego ciepła. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Okno zajmujące całą ścianę jest wyjątkową ozdobą jasnej kuchni urządzonej w stylu anglosaskim. Panuje tu nastrój spokoju, przytulności, rodzinnego ciepła. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
01 kwi 2008 00:00

Widoki na przytulność

Jasna kuchnia sprawia wrażenie filigranowej: zza przeszkleń szafek wyglądają muślinowe firanki przewiązane w taliach, wiele jest tutaj porcelanowych drobiazgów, kwiatów... Została stworzona jako centrum życia rodzinnego, naturalnie zmieniającego się, a jednak trwającego ponad czasem, jak krajobraz za oknem.

 Atutem znajdującego się na poddaszu apartamentu jest niezwykły widok z kuchennego okna: na korony wysokich drzew. Krajobraz, zmieniający się wraz z porami roku, oprawiony w efektowne, trójkątne ramy okna wypełniającego całą ścianę, przypomina obraz – zawsze inny, a jednak ten sam. Ta sama idea patronowała aranżacji kuchni. Miała być ponadczasowa, koniecznie w jasnych barwach i stylistyce retro.

Do tego pogodna i ujmująca, w której każdy z domowników, bez względu na wiek, będzie się czuł u siebie, bezpiecznie i przede wszystkim z przyjemnością tu przebywał. Meble zostały wykonane na zamówienie przez stolarza: fronty to dębowy fornir w kremowym odcieniu, zaś blaty – lite drewno. W ich linii obecne są charakterystycznie detale zarezerwowane dla stylistyki kuchni anglosaskich: frezowane fronty, rzeźbienia na listwach zwieńczających górną zabudowę, uchwyty z dekorami z białej porcelany, kosze, rząd podwieszonych pod szafkami małych szufladek.

Stylowe meble

Postarzane wykończenie stołu na rzeźbionych nogach i krzeseł sugerują, że są tutaj od pokoleń. Większość górnych szafek jest przeszkolona i przesłonięta od środka delikatnymi firankami. Ta prosta dekoracja dodała kuchni intrygującej zwiewności i lekkości. Ma także aspekt praktyczny – różnokolorowa zawartość wnętrza szafek jest niemal niewidoczna, dzięki czemu ma się zawsze wrażenie porządku. Z bliska na muślinie można dostrzec kwiatowe hafty.

Kwiaty, a zwłaszcza róże, to ulubiony detal stylu anglosaskiego. W tej kuchni obecne są na firankach, naczyniach, poduchach krzeseł; również lampy mają klosze w kształcie kwiatów. Pod patyną stylizacji zostało ukryte wyposażenie zapewniające wygodę pracy. Za frontami meblowymi są schowane zmywarka i wysoka chłodziarko-zamrażarka. Biel piekarnika retro i zlewozmywaka kompozytowego maskują ich nowoczesne pochodzenie.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • Zainteresowana, 2011-08-08 22:38:41

    na 4+
  • placebo, 2009-04-21 21:54:14

    Nowatorskie rozwiązanie - sporo szafek, ale również miejsce na stół. No i to nietypowe okno z jeszcze bardziej nietypową "firanka". Spoko kuchnia.

POLECAMY W SERWISACH