Zastosowanie dwóch różnych
kolorów szafek górnych (białych o gł. 35 cm i z jasnego dębu o gł. 60 cm)
pozwoliło stworzyć wrażenie
wnęki w drewnianym obramowaniu.
Mikrofalówka i piekarnik w zabudowie oraz okap wybrano z oferty firmy Teka. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Zastosowanie dwóch różnych kolorów szafek górnych (białych o gł. 35 cm i z jasnego dębu o gł. 60 cm) pozwoliło stworzyć wrażenie wnęki w drewnianym obramowaniu. Mikrofalówka i piekarnik w zabudowie oraz okap wybrano z oferty firmy Teka. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
09 kwi 2013 11:25

Wspólne chwile

W tej towarzyskiej kuchni wszystko jest możliwe. Gotowanie czy pieczenie to zawsze czas spędzony na miłej pogawędce. Biel, jasne drewno i kominek współtworzą klimatyczne wnętrze.

Od samego początku sprawa była jasna. Kuchnia nie będzie stanowiła oddzielnego, zamkniętego pomieszczenia. Nie pozwalał na to układ parteru, ale i oczekiwania właścicieli całkowicie do tej koncepcji nie pasowały. Marta i Mariusz chcieli mieć kuchnię otwartą, stanowiącą wspólną, reprezentacyjną przestrzeń połączoną z salonem i jadalnią, ale przy tym także ukrywającą cały bałagan związany z gotowaniem, pieczeniem i przygotowywaniem posiłków. Trzeba było te dwie kłócące się estetycznie idee ze sobą pogodzić.

- Udało się dzięki wprowadzeniu charakterystycznego kredensu z nadwieszoną szafką pomiędzy dwiema ściankami działowymi, oddzielającymi kuchnię od części bardziej formalnej – opowiada arch. Marcin Lewandowicz.

Funkcjonalnie od strony kuchni jest on przedłużeniem blatu roboczego, natomiast od strony stołu w jadalni stanowi dodatkową powierzchnię barową, na którą można odstawić talerz, szklankę czy półmisek jeszcze w trakcie spożywania posiłku. W przypadku całej strefy dziennej zachowany został stylistyczny reżim. Stanowi ona spójną, harmonijną całość, zarówno pod względem zastosowanych materiałów wykończeniowych, jak i kolorystyki. Jest jasna, ciepła i pełna naturalnego wdzięku. To zasługa głównie drewna, będącego materiałem dominującym i wyznaczającym rytm całej aranżacji. Zabudowa kuchenna wykonana została z forniru jasnego dębu połączonego z elementami z białego lakieru w wysokim połysku. Oba materiały doskonale do siebie pasują.

Dwa rzędy szafek górnych w dwóch różnych kolorach pozwoliły wytworzyć wrażenie wnęki w drewnianym obramowaniu – tłumaczy architekt.

Liczne szafki górne, szuflady oraz pojemna zabudowa dolna zapewniają sporą powierzchnię przechowywania oraz w zupełności wystarczającą ilość blatów roboczych. Wybarwienie drewna w części kuchennej jest dokładnie takie samo jak fornir drzwi wewnętrznych, parapetów czy szaf wnękowych w całej przestrzeni parteru. Dość nietypowe jest w tym wnętrzu usytuowanie lodówki, która znajduje się nie w samej kuchni, a dosłownie dwa kroki dalej (ok. 1,5 m) – w korytarzu. Takie rozwiązanie nie stanowi w żaden sposób utrudnienia funkcjonalnego, ma też walor estetyczny. Pozwoliło na lepsze wykorzystanie przestrzeni – brak kolejnej wysokiej zabudowy w kuchni nie skraca blatu roboczego i nie przytłacza optycznie.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH