Urządzone z przewagą ciemnych barw wnętrze nie jest ciemne ani smutne. Dzięki kontrastowym, białym elementom, jak barek śniadaniowy oraz dobrane do niego hokery, czy takim drobiazgom jak cokół oraz lampy. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Urządzone z przewagą ciemnych barw wnętrze nie jest ciemne ani smutne. Dzięki kontrastowym, białym elementom, jak barek śniadaniowy oraz dobrane do niego hokery, czy takim drobiazgom jak cokół oraz lampy. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
25 lis 2014 12:54

Wytworna kuchnia w ciemnych kolorach. Piękna i elegancka

Gospodarze gustują w ciemnych barwach, dlatego nawet sprzęty AGD wybrano czarne – w ulubionym kolorze pana domu. Elegancki charakter kuchni podkreśla jednak najbardziej wytworny palisander.

Projekt miał być oparty na ciemnej gamie kolorystycznej. Inwestorzy wybrali płytki podłogowe w kolorze grafitowym, a arch. Marta Kilan stworzyła aranżację, która zgodnie z życzeniem inwestorów uwzględnia ulubioną kolorystykę, a przy tym zapewnia kuchni elegancki, reprezentacyjny charakter. Co więcej, w sposób subtelny i gustowny rozświetliła wnętrze bielą – ciekawie „przemyconą” w różne miejsca zabudowy kuchennej.

Piękno egzotyki

Aby zapewnić kuchni ciepły, domowy klimat, a jednoczenie zachować wytworny charakter, wybrano fornir palisandru – ciemnego, pięknie usłojonego, egzotycznego drewna. Z tego materiału zostały wykonane fronty szafek dolnych, a także obramowania wyższej zabudowy na przeciwległych ścianach kuchni. O ile zabudowa dolna, rozmieszczona wzdłuż jednej ściany, ze strefą zmywania tuż pod oknem, zachowuje standardowy charakter, o tyle wyższa zabudowa jest już daleka od standardowej.

Opcja "medium"

Nietypowo i nad wyraz efektownie rozwiązano kwestię szaf po lewej stronie. Zamiast typowej wysokiej zabudowy projektantka zdecydowała się na szafki „medium”: aby dodać wnętrzu lekkości i odejść od konwencji typowego mebla. Pełniąca funkcję kredensu szafa (przeznaczona jest m.in. do przechowywania zastawy stołowej) została umieszczona w ściennej wnęce, a masywne obramowanie, wykończone fornirem palisandru, nadaje jej rangę dekoracji wnętrza. Białe – dla kontrastu – i połyskujące lakierowane fronty świetnie odbijają światło, rozjaśniając wnętrze. Taką funkcję pełnią również pojawiające się w innych miejscach białe elementy. Z lakierowanego MDF-u wykonano cokół oraz widoczny tuż pod blatem fragment korpusów szafek dolnych. Lampy wiszące nad wyspą i stołem w jadalni także są czarno-białe.

Rozsądne podziały

Kuchnia stanowi część otwartej przestrzeni dziennej podzielonej na strefy. Umownie oddziela ją od jadalni barek śniadaniowy. Jego podwyższony blat skutecznie przesłania też strefę gotowania. Z kolei strefę jadalni dzielącą przestrzeń z salonem wyznacza materiał podłogowy. Od granicy z salonem grafitowe płytki gresowe ustępują miejsca laminowanym panelom w kolorze merbau, który doskonale zgrywa się z kolorem krzeseł i stołu w jadalni.

Tekst: Anna Usakiewicz. Stylizacja: Ewa Kozioł.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH