• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
24 sty 2014 05:58

Mało wody, wielki komfort

Oszczędzanie wody nie powinno polegać na rezygnacji. Sztuka w tym, aby zużywać mniej wody, ale przy zachowaniu komfortu na co dzień. Najbardziej rachunki obniżają nowoczesne baterie i sprzęt AGD. To mistrzowie maksymalnego wykorzystania każdej kropli.

 

Fot. Antado
Fot. Antado

Nie wystarczy ograniczać
kąpieli czy prania. Niestety, gdy sprzęt jest przestarzały, rachunki i tak pozostają za wysokie. Najwięcej wody w domu zużywa się nie do gotowania lecz mycia, sprzątania, prania. W jej optymalnym wykorzystaniu niezastąpione są nowoczesne baterie i urządzenia AGD. Dzięki nim wszyscy domownicy – czy o tym pamiętają, czy nie – zawsze oszczędnie korzystają z wody. Kompleksowa wymiana sprzętu nie zawsze – z różnych względów – jest możliwa.

Jednak już drobne zmiany powodują, że dom staje się bardziej przyjazny środowisku naturalnemu, a rachunki spadają. To może być zainwestowanie w nową uszczelkę, ogranicznik przepływu wody czy perlator albo proekologiczną rączkę prysznicową, co kosztuje od ok. złotówki do kilkudziesięciu złotych.

EKOzakupy:
do łazienki
Pralka – co najmniej w klasie energetycznej A, najlepiej z sensorem załadunku (można wtedy nie ładować bębna do pełna).
Baterie – wyposażone w jedno z proekologicznych rozwiązań: ogranicznik przepływu (powoduje, że strumień jest redukowany o 50%), perlator (napowietrza wodę), regulację przepływu typu click-clack (zwiększenie lub zmniejszenie strumienia jest sygnalizowane lekkim oporem uchwytu).
Rączka prysznicowa – z ogranicznikiem przepływu (zmniejsza strumień o 50%) albo z ogranicznikiem i napowietrzaniem.
Spłuczka – z dwoma przyciskami: 3- oraz 6-litrowym.
Recykling wody – urządzenia ponownie wykorzystujące wodę z mycia rąk oraz kąpieli w wannie i pod prysznicem np. do spłukiwania sedesu.
do kuchni:
Zmywarka – w klasie energetycznej A lub wyższej; model kompaktowy – dla singla, o szer. 45 cm – dla par i małych rodzin, o szer. 60 i 90 cm – dla dużych rodzin i osób często gotujących.
Bateria – posiadająca jedno z EKOrozwiązań: ogranicznik przepływu (redukcja strumienia o 50%), perlator (napowietrza wodę), regulację przepływu typu click-clack (sygnalizowaną lekkim oporem uchwytu zmianę natężenia strumienia, co przypomina domownikom o oszczędzaniu).
Zlewozmywak – z korkiem (najwygodniejszy jest automatyczny).

Nowoczesna armatura sprawia, że strumień jest nadal obfity lecz faktyczne zużycie wody – mniejsze nawet o połowę. Producenci, aby osiągnąć taki efekt, stosują różne rozwiązania, np. napowietrzanie wody czy ograniczniki przepływu. Dzięki temu można rozkoszować się na co dzień „obfitym” natryskiem deszczowym. Różnicę wyczuwa się jedynie w miękkości strumienia – jest on bardziej lekki i delikatny. Przykładowo, niektóre rączki prysznicowe potrafią do każdego litra wody wtłoczyć 3 litry powietrza.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • testasa, 2014-03-09 22:24:52

    test

POLECAMY W SERWISACH