• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
17 wrz 2013 14:20

Mokra strefa

Strefa zmywania to jedna z pięciu stref, która obowiązkowo musi znaleźć się w każdej kuchni. Będzie wygodnym i funkcjonalnym miejscem pracy tylko wtedy, jeśli ją dobrze zaplanujemy.

Jak to zrobić, radzą projektanci Monika i Adam Bronikowscy z pracowni HOLA Design.

Kuchnia.
fot. Oras

' title=

Serce strefy zmywania stanowi zlewozmywak. Jedno- lub wielokomorowy, który może być wyposażony w dodatkowe mniejsze komory, nakładki, dozownik do płynu do naczyń czy nowoczesną baterię. Ze zlewozmywakiem najczęściej w parze idzie zmywarka. Duża lub mniejsza, w zabudowie lub wolno stojąca. Jeśli jej nie ma, większą rolę odgrywa ociekacz. Można go wówczas ukryć np. w szafce, aby pomieścić i jednocześnie schować przed wzrokiem większą liczbę umytych ręcznie naczyń. Mniejszy i częściej spotykany będzie jednak ociekacz w wersji nablatowej bezpośrednio sąsiadujący ze zlewozmywakiem.

Zlewozmywak.
fot. Kludi

Jeśli kontakt z wodą, to i wycieranie. Niezastąpione w kuchni ścierki mogą mieć własną przestrzeń zarezerwowaną w obrębie strefy zmywania. Dla zwolenników prostych, pustych wnętrz świetnym rozwiązaniem będzie natomiast wąski, wysuwany słupek dolnej zabudowy meblowej obok szafki zlewozmywakowej, kryjący wieszak na podręczne ścierki.

Uzupełnieniem strefy zmywania jest strefa przechowywania środków czystości, w tym preparatów wykorzystywanych w zmywarkach – warto, aby były pod ręką.

Dobra lokalizacja

Strefę zmywania z oczywistych względów jako ostatnią przywraca się do porządku po przygotowaniu lub spożyciu posiłku. Z tego względu najlepiej, jeśli uda się ją zaplanować w miejscu niewyeksponowanym, mniej widocznym z części dziennej lub jadalnianej. Należy przy tym pamiętać, że zlewozmywak wchodzi w skład „trójkąta roboczego” – zasady, według której planuje się wzajemny układ głównych elementów kuchennego życia (lodówki, zlewu i kuchenki).

Z tego powodu, chcąc ukryć strefę zmywania przed wzrokiem gości, należy jednocześnie pamiętać, aby zbyt mocno nie oddalić jej od strefy przechowywania i przyrządzania posiłków. Takie rozwiązanie może być później niewygodne w codziennym użytkowaniu.

Kuchnia.
fot. Proj. Monika i Adam Bronikowscy, Fot. Bartosz Jarosz.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH