• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
09 marz 2011 11:54

Mycie i zmywanie

Tutaj najwięcej się dzieje. Trzeba umyć talerze i garnki, opłukać świeże produkty, sięgnąć po tabletki do zmywarki czy worki na śmieci. Strefę zmywania użytkujemy wyjątkowo intensywnie.

 

' title=
fot. Blum

Zbliżamy się do środkowego wierzchołka trójkąta kuchennego. Czas zaplanować miejsce na zlewozmywak i zmywarkę. Pomimo że w ciągu zabudowy kuchennej nie zajmą one dużo miejsca – najwyżej 140 cm – to wyznaczą ważną strefę, bez której niemożliwe byłoby przygotowanie posiłków ani utrzymanie kuchni w czystości.

Zmywarki do naczyń oferowane są w szerokościach: 45, 60 i 90 cm , w wersjach wolno stojącej i do zabudowy (osobną grupą są modele modułowe – o wymiarach zbliżonych do mikrofalówki, przeznaczone przede wszystkim dla singli). Standardowo zmywarkę umieszcza się w dolnej części zabudowy kuchennej (pod blatem). Jednak urządzenie można zamontować wyżej, na wysokości dopasowanej do wzrostu użytkowników. Wówczas wkładanie naczyń do zmywarki oraz jej opróżnianie jest łatwiejsze i nie wymaga schylania.

Twoje zakupy
  • Zmywarka - o pojemności dostosowanej do liczby domowników i stylu życia
  • Zlewozmywak - z akcesoriami (np. deski, koszyki, ociekacze)
  • Bateria - z wyciąganym prysznicem (ułatwia płukanie produktów i napełnianie wysokich naczyń)
  • Szuflady zlewozmywakowe – przystosowane do montażu pod wypukłą komorą zlewu (mają specjalne wyprofilowanie)

O funkcjonalności strefy zmywania w dużym stopniu decyduje dobra organizacja szafki zlewozmywakowej, która musi pomieścić sporo niezbędnych przedmiotów: środki czystości, gąbki, ściereczki, worki na śmieci, tabletki do zmywarki. Często w szafce po zlewozmywakiem umieszczamy także segregatory śmieci.

Starajmy się więc dobrze wykorzystać całą przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie tuż pod zlewozmywakiem szuflady z systemem organizacji na niezbędne akcesoria. W szafce poniżej można umieścić kuchenny segregator na śmieci, wysuwany na prowadnicach jak szuflada. Innym sposobem zagospodarowania szafki zlewozmywakowej jest zaplanowanie samych szuflad – płytkiej tuż blatem i głębokiej na dole, w której można umieścić pojemniki na odpady, detergenty, worki na śmieci.

Idealna zmywarka
Zmywarka powinna pomieścić co najmniej 8-10 kompletów naczyń. Te najbardziej pojemne mogą umyć nawet 14 zestawów. Wygodne układanie naczyń w zmywarce zapewnia dodatkowy poziom – górna, płaska szuflada przeznaczona specjalnie na sztućce.
Od zmywarki powinniśmy wymagać także oszczędności. Te najbardziej EKO zużywają jedynie 6,5-7 l wody na cykl pracy. Nie bez znaczenia jest też hałas, jaki powoduje włączone urządzenie. Superciche zmywarki pracują na poziomie ok. 42 dB.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH