Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

franke

Zlewozmywak fragranitowy Maris 651-78 z wygodną, prostokątną komorą i ociekaczem. Dzięki antybakteryjnej powłoce Sanitized jego powierzchnia pozostaje higienicznie czysta. Dostępny w sześciu kolorach. Może być  zamontowany z komorą po dowolnej stronie. Cena: ok. 1.299 zł, Franke.
  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 21 sty 2009 15:06

Zawsze przy zlewie

Dobrze dobrana do naszych potrzeb bateria przy zlewozmywaku to szybkość i wygoda pracy, ale także oszczędność wody i często przyciągający uwagę element estetyczny kuchni.

Już na wstępnym etapie projektowania kuchni musimy zdecydować o sposobie jej montażu, w dalszej kolejności wybrać rozwiązania funkcjonalne i wzornictwo. Pierwsza decyzja dotycząca baterii kuchennej czeka nas w momencie projektowania instalacji hydraulicznych, a dotyczy miejsca i sposobu montażu. Możliwości są dwie: albo bateria zostanie zamontowana na ścianie, bezpośrednio do instalacji wodnej, albo na brzegu zlewu lub blacie obok.

W pierwszym przypadku przyłącza muszą być wyprowadzone dokładnie w miejscu, w którym chcemy zainstalować baterię. Do zamontowania baterii na brzegu zlewozmywaka wystarczy doprowadzenie instalacji w pobliże planowanego miejsca montażu, a baterię podłącza się za pomocą elastycznych wężyków. Do obu typów montażu przeznaczony jest inny rodzaj baterii, odpowiednio: ścienne i sztorcowe, zwane też stojącymi. Szczególny rodzaj baterii ściennych to modele podtynkowe – korpus ukryty jest w ścianie, na widoku pozostają wylewka i pokrętła. Skomplikowany montaż, jak i koszt takiej baterii sprawia, że nie często są spotykane w kuchniach.

Dwa kurki? Niekoniecznie.

 Znakomita większość oferty rynkowej to baterie jednouchwytowe (mieszakowe). Ich zalety to łatwa obsługa i ustawienie żądanej temperatury jeszcze przed odkręceniem kranu, co przekłada się na wygodę i oszczędność wody. Wśród nich są baterie jednootworowe (zdecydowana większość), jak i wielootworowe.

Jeszcze pełniejszą kontrolę nad temperaturą wypływającej wody dają baterie termostatyczne – tutaj temperatura jest ustawiona na stałe, a odkręcając kurek regulujemy tylko wielkość strumienia. Najbardziej zaawansowaną technikę reprezentują baterie bezdotykowe, które wprawdzie rzadko, ale także pojawiają się w domowych kuchniach. Wypływ wody następuje, gdy podstawimy dłonie pod wylewkę.

Należy pamiętać, że konieczne jest tu zasilanie elektryczne, najczęściej w postaci baterii. Wszystkie te innowacje nie wyparły tradycyjnej baterii dwuuchwytowej, która nie raz w bardzo stylowej formie pojawia się zarówno w kuchniach retro, jak i nowoczesnych.

WASZE KOMENTARZE (4) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA