Kolekcja płytek Attiya. Fot. Ceramika Paradyż

Zobacz galerię [9 zdjęć]

Kolekcja płytek Attiya. Fot. Ceramika Paradyż
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
30 gru 2016 08:52

Łazienka 2017 - tak ją urządzisz

Inspirowane przyrodą, naturalne wnętrza, w których funkcjonalność i bezpieczeństwo to dopiero fundament, na którym buduje się wystrój.

Oto łazienka najbliższej przyszłości, która dzięki odpowiedniej aranżacji jest nie tylko miejscem czynności higienicznych, ale również przeznaczonym do odpoczynku domowym salonem spa.

Choć elementów, w które powinna być wyposażona domowa łazienka z biegiem lat nie przybywa, na przestrzeni sezonów znacząco zmienia się ich specyfika. Zauważalnie ewoluuje ich wzornictwo, hołdujące obecnie prostym, oszczędnym formom. Rozszerzeniu ulega również zakres funkcjonalności łazienkowych sprzętów. Obok realizacji podstawowych potrzeb domowników, niosą one ze sobą wiele innych korzyści, w tym ułatwiają dbanie o higienę wnętrza oraz pozwalają eliminować przeszkody wynikające z ograniczonego metrażu lub niekorzystnego rozkładu pomieszczenia. Jakie zmiany w zakresie łazienkowych aranżacji przyniesie 2017 rok?

Natura w środku miasta

W zbliżającym się roku do łask wrócą trendy inspirowane naturą. Na fali „ekoświadomości” i związanej z nią potrzeby obcowania z przyrodą oraz dbałości o środowisko, wykorzystywać będziemy drewno lub imitujące je tworzywa, kamień i beton. Ze względu na poziom wilgoci w łazience, decydując się na zastosowanie elementów drewnianych, pamiętać trzeba o wyborze odpowiedniego gatunku: np. teku, dębu, modrzewia, merbau lub iroko. W nadchodzącym sezonie bardzo modne będzie połączenie tego typu wyrobów z dużymi lakierowanymi płytami.

Motywy wystroju inspirowane przyrodą doskonale uzupełnią naturalne kwiaty. Jeśli tylko mamy w łazience dostęp do światła słonecznego, warto ożywić wnętrze dostosowanym do panujących w nim warunków „zielonym” akcentem. Świetnie sprawdzą się na przykład krotony, kalanchoe, bromelie, maranty i filodendrony oraz cieniolubne bluszcze i aglaonemy. Projektanci wnętrz rekomendują, by w nowoczesnych aranżacjach zastosować pnącą się roślinność jako element wykończenia, tworząc tzw. „żywe ściany”.

Przestrzeń niewymagająca wysiłku

Prezentując w ramach wydarzenia Kitchen&Bath Industry Show trendy wnętrzarskie na 2016 rok, amerykańcy projektanci i producenci dużo uwagi poświęcali kabinom, których konstrukcja miała na celu wyeliminowanie wszelkich barier utrudniających codzienne funkcjonowanie. W 2017 roku idziemy krok dalej, urządzając łazienkę tak, aby jej użytkowanie - zarówno podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych i higienicznych, jak i zachowania czystości - nie wymagało od domowników wysiłku. W zakresie aranżacji strefy kąpielowej prognozujemy wzrost zainteresowania kabinami walk-in, w przypadku których przeszklenie występuje tylko na jednej płaszczyźnie, zapewniając swobodny dostęp do jej wnętrza. Elegancką alternatywą są montowane przy ścianie warianty zabudowane taflami z dwóch stron, gwarantujące dyskrecję i komfort użytkowania - tłumaczy Katarzyna Choniawko, ekspert firmy Aquaform. Przy wyborze tego typu wyposażenia warto zwrócić uwagę na funkcjonalności, które przyczynią się do ułatwienia procesu sprzątania, nie wymagając szorowania zabrudzeń czy osadów kamiennych powstałych w wyniku działania twardej wody - dodaje ekspert. Wśród praktycznych rozwiązań wyróżnia się np. powłoka DP active - zabezpieczenie stosowane w przypadku kabin natryskowych, eliminujące ryzyko powstawania nieestetycznych zacieków na szklanych powierzchniach lub system easy clean dla głowic i rączek, ułatwiający usuwanie osadzającego się kamienia.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH