Przepływ standardowy to 6,2 l/min, a z funkcją ECO jedynie do 1,5 l/min - natrysk przesuwny Eco Doppio VerdeLine firmy Ferro. Fot. Ferro.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Przepływ standardowy to 6,2 l/min, a z funkcją ECO jedynie do 1,5 l/min - natrysk przesuwny Eco Doppio VerdeLine firmy Ferro. Fot. Ferro.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Małgorzata Nietupska
09 lut 2016 08:24

Baterie łazienkowe - modele oszczędzające wodę

Wyglądają tak samo, jak zwykłe baterie łazienkowe. Podobne są także ich ceny. Baterie z funkcjami EKO ograniczają zużycie wody ziemnej i ciepłej. Rozwiązania są różne – wszystkie proste w użytkowaniu na co dzień.

Nie trzeba rezygnować częstych kąpieli i mycia rąk, by płacić niższe rachunki za wodę zimną oraz ciepłą. To zadanie dla baterii łazienkowych z funkcjami EKO: umywalkowych, bidetowych, prysznicowych, wanno-prysznicowych. Dzięki nim nie trzeba pamiętać wcale o przykręcaniu kurków, albo tylko o wcisnąć specjalny przycisk.

W bateriach z funkcjami EKO są różne rozwiązania oszczędzające wodę:

1. Napowietrzacze – ograniczają zużycie wody do 50%. Zwykle zainstalowane są fabrycznie na wylewkach baterii umywalkowych, ale można je także dokupić i dokręcić (bez wzywania hydraulika). Funkcję napowietrzania mogą też mieć rączki prysznicowe czy deszczownice. Napowietrzają wodę tak, że strumień sprawia wrażenie obfitego. Dlatego użytkownicy zawsze intuicyjnie mniej odkręcają kurki.

2. Ograniczniki przepływu – zużycie wody spada aż o 50-80%. Użytkownik jednak tego nie zauważa, bo strumień jest obfity. To rozwiązanie popularne w bateriach umywalkowych i prysznicowych. W niektórych modelach, np. wannowo-prysznicowych, ogranicznik przepływu można wyłączyć (specjalnym przyciskiem), by szybko napełnić wodą wannę.

3. Ograniczniki czasu – oszczędzają wodę do 50%. To modele elektroniczne umywalkowe. Włączają się, gdy w zasięgu ich czujników znajdą się ręcę, a wyłączają po zaprogramowanym czasie.

4. Dźwignie typu click-clack – ograniczają zużycie wody do 50%. Podczas uruchamiania i zamykania strumienia lekki opór w uchwycie sygnalizuje, że ustawiony jest wyższy (lub niższy) stopień wypływu strumienia. To przypomnienie, że być może trzeba go zmienić i zmniejszyć strumień. 

5. Sygnalizacja świetlna – kolorowe światło informuje, że kąpiel trwa długo i czas ją skończyć. To rozwiązanie jest dostępne w bateriach wannowo-prysznicowych.

W oszczędzaniu wody ciepłej pomagają również termostaty. Dzięki nim wystarczy raz ustawić temperaturę wody. Przy każdym kolejnym uruchomieniu strumienia temperatura jest taka sama. Można ją obniżyć, np. o kilka stopni, co przekłada się na niższe rachunki.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH