• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
09 lut 2012 15:02

Jak obudować wannę?

Najwygodniej kupić wannę wraz z pasującą do niej gotową obudową. W katalogach producentów do wyboru są panele oraz zabudowy meblowe z półkami, szafkami, szufladami, a także przykrycia, które zamieniają wanny w wygodne sofy.

 

' title=
fot. Duravit

Gotowe obudowy mają w ofercie wszyscy producenci wanien. Nie ma znaczenia ani kształt, ani wielkość wanny – do prawie wszystkich można je dopasować. Wyjątkiem są jedynie modele na nóżkach, które w ogóle nie potrzebują obudowywania. Najpopularniejsze gotowe obudowy to łatwe do czyszczenia panele: akrylowe, plastikowe albo z płyt wilgocioodpornych, zwykle w kolorach białym lub drewna. Ich montaż (i demontaż – w razie awarii systemu odpływowego wanny) jest bardzo prosty. Panele mocuje się przy pomocy specjalnego stelaża, który po zabudowaniu jest niewidoczny. Gdy wanna jest używana np. do kąpieli małych dzieci, przy której trzeba asystować, warto zwrócić uwagę, czy frontowy panel ma w dolnej części wgłębienie, ułatwiające ustawienie stóp blisko wanny.

Zabudowy meblowe pozwalają maksymalnie i estetycznie wykorzystać przestrzeń pod i wokół wanny. Półeczki, szafki, szuflady można przeznaczyć na ręczniki i przybory kąpielowe, a także dekoracyjne przedmioty. Tego typu gotowe zabudowy meblowe oferowane są do wanien luksusowych. Wykonuje się je ze szlachetnych materiałów: drewna oraz kompozytów. Zamiast obudowywać gotowymi elementami wannę od dołu, można również zabudować ją od góry – przy pomocy tapicerowanych przykryć (odpornych na wodę). Przykryta wanna, gdy nie jest używana do kąpieli, staje się wygodnym mebel do leżenia czy siedzenia. Pojedyncze poduszki mogą także posłużyć np. do częściowego przykrycia wanny, tak aby utworzyły półkę na czas kąpieli (na książkę czy filiżankę herbaty). Oczywiście wannę można też obudować według indywidualnego projektu, np. płytkami, mozaiką czy drewnem. Czy będą w niej nisze, półki, szuflady, zależy tylko od naszych preferencji.

Schowki, półki, szafki
' title=
Standardowa wanna, z jaką spotykamy się najczęściej w domu przeciętnego obywatela, to akrylowa wanna z obudową z tegoż samego materiału. Kiedy cofamy się do lat 70. i 80. - do domów naszych rodziców - zauważamy, że królowała wtedy obudowa z cegieł lub pustaków, a przyklejone do niej płytki pięknie nawiązywały do całej łazienki kamuflując brzydkie wanny. Wokół tak zabudowanej wanny brakowało często miejsca na szampony, gąbki, szczotki i różnego typu detergenty, a kiedy w ramach relaksu czytaliśmy w wannie książki i czasopisma, to potem mieliśmy problem z odłożeniem ich tak, aby przed następnym użyciem nie trzeba było suszyć ich na kaloryferze. Dzisiejsza wanna to już zupełnie coś innego - przypomina mebel, który mógłby stanąć na środku salonu.
 
Dzisiaj obudowy wanny pozwalają odłożyć książki, ulubione czasopisma, kosmetyki, schować ręczniki i inne potrzebne przedmioty, po które sięgamy nie przerywając kąpieli. Współczesne materiały, Corian i laminowana płyta HDF odporne na wilgoć i bezpośredni kontakt z wodą, pozwoliły otoczyć wannę subtelnym i estetycznym meblem. Świat współczesnego designu oraz wygoda ludzkich zachowań pchnęły współczesną wannę w inny obszar - obszar mebla, Art-obiektu, estetyki - a nie tylko jej użyteczności. Dziś architekci przestali traktować wannę jako przedmiot do ukrycia i dysponując odpowiednio przestrzennym wnętrzem często eksponują ją jako najistotniejszy, centralny element łazienki. Taka wolno stojąca wanna daje nam dużo więcej możliwości zastosowania wokół niej szafek, półeczek i schowków...
arch. Krzysztof Małachowski – Studio Archida, scenograf, wykładowca Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Tomasz, 2013-10-24 11:18:14

    Duravit może i jest dobry, ale też stosunkowo drogi. Moim zdaniem zakup stelaża pod płytki i wykonanie czegoś na wzór Max-fliz to o wiele lepsze rozwiązanie

POLECAMY W SERWISACH