• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
11 cze 2012 13:22

Kupujemy sedes podwieszany: oszczędzamy miejsce

Czy wiesz, że sedes podwieszany zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny kompakt? Decydując się na taki montaż, zyskasz także przestrzeń w ścianie nad nim, którą możesz wykorzystać na półki.

Pełna dyskrecja

Sedesy podwieszane przeznaczone są do montażu na specjalnych stelażach podtynkowych. Do wyboru są dwa podstawowe rodzaje stelaży, różniące się od siebie sposobem instalacji - do zabudowy suchej (np. przy ściankach wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych) i mokrej (np. przy ścianach murowanych z cegieł). W Polsce zdecydowanie popularniejsze są te pierwsze. Taki montaż jest droższy, niż podłogowej ceramiki kompaktowej.

Mimo to jednak warto zainwestować! Przede wszystkim zyskuje estetyka łazienki: sedes zajmuje mniej miejsca, schowana i wyciszona jest spłuczka, nie widać także rury kanalizacyjnej. Pomieszczenie wydaje się wizualnie większe, a podłogę wokół sedesu łatwiej umyć np. mopem. Sedes można także umieścić w nietypowych miejscach, np. narożniku czy pod oknem. Są także stelaże rekomendowane dla niepełnosprawnych - pozwalają na montaż sedesu nieco wyżej niż standardowo.

Ogromnym atutem jest możliwość wykorzystania pustki w ścianie, która powstaje pomiędzy ścianą właściwą a obudową (najczęściej wykonuje się ją z płyt gipsowo-kartonowych i wykańcza płytkami, mozaiką, kamieniem czy fornirem). Choć jest ona płytka (ok. 24 cm) to wystarczy na wygospodarowanie ukrytej w ścianie szafki np. na papier toaletowy, czy podświetlanej wnęki z półeczkami na perfumy albo niszy na kwiaty, a także na schowanie instalacji (wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej).

Styl i wygoda

Podwieszane sedesy oferowane są w różnorodnych kształtach: od fantazyjnych, poprzez klasyczne, po geometryczne. Zamiast bieli można się też zdecydować na bardziej wyrazisty kolor, np. czerń. Jeśli w łazience ma być bidet, należy go kupować razem z sedesem.

Większość sedesów jest sprzedawana bez deski. Dokupuje się ją oddzielnie. Warto zwrócić na modele z wolno opadającą klapą (nie trzaskają) oraz z powierzchnią antybakteryjną (zapobiega rozwojowi drobnoustrojów). Osobno dokupuje się również przycisk spłuczki.

Droższe wersje są wykonane z metalu lub szkła, tańsze – z tworzywa. Aby uruchomić spłuczkę, z reguły trzeba nacisnąć klawisz. Najbardziej zaawansowanie technicznie modele mają przyciski dekoracyjnie podświetlane (energooszczędnymi diodami) lub uruchamiają się bezdotykowo (wystarczy machnąć dłonią przed czujką ukrytą w przycisku).

W utrzymaniu sedesu w czystości pomagają specjalne powłoki - mają je wybrane modele. Dzięki nim ograniczone jest osadzanie się zabrudzeń i kamiennych nalotów na ceramice.

Dobra rada
Przycisk spłuczki to jedyny widoczny na zewnątrz element podtynkowego stelaża sedesu. Jego kształt dobierz do stylu łazienki. SIGMA 60 – stal nierdzewna, chrom; nowość, Geberit.
' title=
fot. Geberit
LINK – tworzywo, chrom mat; cena: ok. 79 zł (cena promocyjna), Cersanit.
' title=
fot. Cersanit
VISIGN FOR MORE 100 SENSITIVE – szkło, bezdotykowy; cena: ok. 2.970 zł, Viega.
' title=
fot. Viega

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Mirek, 2013-05-15 17:35:25

    Muszę przyznać, że warto było wymienić standardowy zestaw na stelaż plus miska. Faktycznie w łazience zrobiło się więcej miejsca. Co prawda było troszkę bałaganu, ale sam zestaw okazał się łatwy w montażu i wszystko sprawnie poszło. Ja zdecydowałem się na zestaw Stelaż podtynkowy PRO + miska z serii Victoria. Całość wygląda bardzo estetycznie. Dobrze, że wymyślili coś takiego jak stelaże podtynkowe ;)

POLECAMY W SERWISACH