• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
09 kwi 2009 23:47

Kupujemy zestaw prysznicowy

Ścienna bateria plus jednopunktowa lub przesuwna słuchawka to tradycyjny zestaw prysznicowy. Ten duet można jednak zastąpić innymi rozwiązaniami, które codziennemu, higienicznemu natryskowi przydadzą aury wellness, a wnętrzu kabiny i całej łazienki – modnego wizerunku.

Sercem każdej kabiny jest bateria prysznicowa. Można ją kupić w komplecie z zestawem natryskowym – zwykle słuchawką (na drążku lub z mocowaniem punktowym), ewentualnie kolumną (panelem) – albo osobno. W drugim wariancie to klient, zgodnie z indywidualnymi potrzebami, decyduje z czego będzie wypływała woda: słuchawki, głowicy ściennej lub sufitowej, dysz masujących, kolumny...

Opcji jest wiele, zwłaszcza gdy wybierze się baterię podtynkową. Poszczególne elementy - słuchawki, drążki, węże, głowice, baterie - można wymienić, gdy zostaną zniszczone w wyniku użytkowania lub zajdzie potrzeba unowocześnienia łazienki. By zachować jednolity styl, najlepiej gdy są to produkty tego samego producenta. Większość baterii prysznicowych przeznaczonych jest do montażu naściennego lub podtynkowego. W ekskluzywnych kolekcjach dostępne są również modele podłogowe.

Tradycyjnie na ścianie

Popularność baterii naściennych wynika przede wszystkim z łatwego montażu – instalowane są bezpośrednio do przewodów ciepłej i zimnej wody na ścianie. Zaletą jest także szeroka oferta – od modeli standardowych i tanich po luksusowe, o wyszukanym wzornictwie. Tego typu baterie można także wymieniać na nowsze modele, bez konieczności kucia ścian i układania nowych instalacji doprowadzających wodę. Wystarczy odkręcić starą armaturę i w jej miejsce przykręcić nową. Poradzi sobie z tym każdy majsterkowicz; nie ma potrzeby wzywania hydraulika. Baterie naścienne dzielą się na 1-uchwytowe (wypływ wody uruchamiany dźwignią) i 2-uchwytowe (2 kurki). Mogą mieć wbudowany termostat. Przeznaczone są do współpracy ze słuchawkami na drążkach (regulowana wysokość rączki) lub jednopunktowymi (zawieszane na ścianie na specjalnym, trwale przymocowanym uchwycie) albo kolumnami (panelami) natryskowymi.

Warto wiedzieć
 • Dobrej jakości baterie mają korpusy z mosiądzu. Większość jest chromowana, ale dostępne są także inne wykończenia: nikiel, stal szlachetna, mosiądz, prawdziwe złoto. Zdarzają się modele dekorowane np. bursztynem, porcelaną, kryształami Swarovskiego.
 • Za bardziej ekonomiczne są uważane baterie 1-uchwytowe - pozwalają uruchomić i zamknąć wypływ wody jednym ruchem ręki, oraz termostatyczne - zapewniają stałą temperaturę wody, ustawioną przez użytkownika.
 • Zwykle baterie prysznicowe mają głowice ceramiczne o średnicy 40 mm, ale bywają także 35 mm. Szersze głowice umożliwiają większą regulację strumienia. Optymalna wysokość instalacji baterii prysznicowej to 110 cm nad brodzikiem kabiny. Jeśli domownicy mają różny wzrost, wygodniejsze są słuchawki na drążkach, a nie jednopunktowe, gdyż umożliwiają zmianę wysokości natrysku. Bateria prysznicowa z reguły jest elementem większej serii, obejmującej pozostałą armaturę łazienkową, a czasem także kuchenną.
Zucchetti
PAN – podtynkowa bateria termostatyczna i zestaw prysznicowy z drążkiem na zasłonkę; ceny: stelaż z zasłonką – ok. 4.127 zł, element natynkowy – ok. 715 zł, element podtynkowy – ok. 218 zł, prod.: Zucchetti.
Ekspert radzi
Sławomir Lasek
 • Najczęstszą przyczyną zmniejszenia wypływu wody jest zanieczyszczenie regulatora przepływu. Wymaga on czyszczenia minimum raz w miesiącu. W tym celu należy wykręcić regulator z baterii, przepłukać pod delikatnym strumieniem wody i wkręcić na miejsce.
 • Głowice suwakowe (grzybkowe) są stosowane w bateriach 2-uchwytowych, ceramiczne - w 2- i 1-uchwytowych. W przeciwieństwie do suwakowych, głowice ceramiczne są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia mechaniczne z wody. Ważne jest więc stosowanie przed baterią dodatkowych filtrów siatkowych i raz na pół roku wyczyszczenie głowicy z osadów.
 • Podczas eksploatacji gumowe węże prysznicowe z oplotem metalowym zwykłym lub wzmocnionym nie mogą być one zbyt skręcone i naciągnięte, gdyż może to spowodować uszkodzenie oplotu i nieszczelność węża. Po każdym użyciu wąż winien swobodnie wisieć.
 • Okresowo należy dokonywać oględzin rączek natryskowych i usuwać kamień wapienny oraz inne zanieczyszczenia stałe. Niektóre modele wyposażone są w specjalny „klucz”, który umożliwia łatwe rozkręcenie sitek i ich oczyszczenie.
Sławomir Lasek, specjalista ds. technicznych i certyfikacji firmy Ferro

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • Zenek, 2014-01-31 14:03:27

  co za wspaniała dyskusja pr-owców ze sklepów internetowych. Do promocji służy reklama, a nie pseudoopinie!
 • ania, 2014-01-31 11:20:25

  zgadzam się baterie podtynkowe sa bardzo wygodne, dla mojej łazienki było to najlepsze rozwiązanie, całe wnętrze chciałam utrzymać w czystej, nowoczesnej formie i dzieki takim elementom to się udało. Sklepy internetowe mają obecnie bardzo konkurencyjne ceny, ja robiłam zakupy w i jestem zadowolona.
 • gacek, 2013-11-13 13:56:00

  baterie podtynkowe to bardzo wygodne rozwiązanie. sam zdecydowałem się niedawno na zakup jednej na skusiła mnie cena, a teraz widzę,że było warto

POLECAMY W SERWISACH