• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
08 cze 2011 15:14

Łazienka eko

Wybrałeś prysznic zamiast kąpieli w wannie? To znaczy, że jesteś EKO. Jeżeli zdecydujesz się także wymienić zestaw prysznicowy (natynkowy) lub samą tylko rączkę natrysku na taką, która zapewnia komfortową kąpiel w mniejszej ilości wody, to przy kolejnym odczycie wodomierza czeka cię miła niespodzianka.

 

' title=
fot. Axor

Prysznic bierzemy często, czasem kilka razy dziennie (siłownia, jogging, kolacja na mieście – jest nieodzowny, jeśli prowadzimy aktywny tryb życia) i pomimo że pod natryskiem zużywamy znacznie mniej wody niż do napełnienia wanny, to warto wykorzystać stale nadarzającą się okazję do oszczędzania. Jak skutecznie „przykręcić” sobie kurek i nadal cieszyć się z przyjemności kąpieli pod prysznicem?

Jest na to kilka sposobów, mniej lub bardziej radykalnych. Jeżeli wykańczamy nową łazienkę lub przeprowadzamy generalny remont, to wybierając zestaw prysznicowy od razu pytajmy w sklepie o taki, który pozwala zaoszczędzić wodę. Pojawia się ich na rynku coraz więcej, a producenci chętnie informują o proekologicznych cechach produktu.

Jeśli jednak nasza łazienka wymaga tylko niewielkiego liftingu, przy okazji warto zastąpić tradycyjną, natynkową baterię prysznicową modelem termostatycznym. W każdej chwili natomiast możemy wymienić samą rączkę natrysku. Wiele modeli ma ograniczniki przepływu wody, w innych podczas kąpieli łatwo zmienić standardowy kształt strumienia na bardziej EKO (np. delikatną mgiełkę czy ekonomiczny).

W ten sposób zużyjemy znacznie mniej wody. Wszystkich, którzy płacą bardzo wysokie rachunki za podgrzanie wody, z pewnością zainteresują baterie termostatyczne, z których płynie woda o ustalonej temperaturze – ponieważ nie tracimy czasu na regulację temperatury strumienia, gorąca woda, czyli droższa, nie ucieka. Większość z nich posiada blokadę temperatury wody przy 38°C. Takie rozwiązanie to jeszcze jedna korzyść – chroni przed poparzeniem. I nawet jeśli do tej pory korzystaliśmy z cieplejszej wody, szybko przyzwyczaimy się do stałej temperatury. Przy częstym korzystaniu z prysznica oszczędności są naprawdę wymierne.

Termostatyczne baterie natryskowe dają możliwość łatwej i precyzyjnej regulacji temperatury wody. Takie rozwiązanie to podwójna korzyść. Dzięki niemu nie traci się czasu na uregulowanie temperatury strumienia, nie ma też ryzyka poparzenia gorącą wodą. Baterie termostatyczne często posiadają blokadę temperatury przy 38°C – optymalnej dla naszego ciała.

Niektóre z oferowanych modeli wyposażone są w specjalny system, który sprawia, że powierzchnia baterii nie nagrzewa się i można jej dotykać bez obaw o poparzenie, co jest szczególnie ważne, gdy z łazienki korzystają dzieci. Zestaw natryskowy CUADRO (107395) firmy Tres składa się baterii termostatycznej z systemem Tres Touch-Cool zapobiegającym nagrzewaniu się powierzchni baterii – można dotykać jej powierzchni bez obawy o poparzenie. Cena: ok. 4.413 zł.

Tres
fot. Tres

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH