Zobacz galerię [13 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Małgorzata Nietupska
02 marz 2016 08:31

Małe WC – 12 pomysłów z polskich domów

Osobne WC oraz oddzielna łazienka z wanną lub kabiną to popularne rozwiązanie w polskich domach. Trudniej jest urządzić WC, bo jego metraż jest zwykle bardzo mały.

Osobna toaleta to funkcjonalne rozwiązanie, które dzięki wyeliminowaniu problemu sporów o dostęp do łazienki, znacząco zwiększy komfort domowników Z uwagi na ograniczony metraż, aranżacja pomieszczenia tego typu może jednak stanowić spore wyzwanie.

Najważniejszą kwestią, o której warto pamiętać przy jego urządzaniu jest wybór wyposażenia dostosowanego do niewielkich wymiarów wnętrza oraz jego funkcjonalne rozmieszczenie. Jak sprawić, by pomimo ograniczonej przestrzeni, toaleta gwarantowała najwyższy komfort użytkowania?

Wybór sedesu

Kluczową kwestią przy aranżowaniu osobnej toalety jest zakup odpowiedniej miski sedesowej. Dokonując wyboru, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość dostępnego miejsca tak, by wymiar modelu zapewniał komfort użytkowania.

Pod względem montażu, wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tego wyposażenia - klasyczne warianty mocowane na podłodze oraz ceramikę podwieszaną. Pierwsze z nich dzielą się na modele z górnopłukiem, dolnopłukiem oraz miski kompaktowe. Z uwagi na zwartą konstrukcję, to właśnie kompakty WC są najczęstszym rozwiązaniem stosowanym w tego typu wnętrzach. Alternatywną propozycją są sedesy podwieszone, które dzięki braku styczności z podłogą gwarantują łatwe utrzymanie czystości. Ich nowoczesny design nadaje łazience wrażenie lekkości i przestronności.

Jak sprawić, by wybrany przez nas model gwarantował wygodę użytkowania? Zwróćmy uwagę przede wszystkim na zarezerwowanie odpowiedniej ilości miejsca, która pozwoli na komfortowe siadanie oraz umożliwi swobodny dostęp do sanitariatu podczas sprzątania.

– Wolna przestrzeń przed miską sedesową powinna cechować się wymiarami 60 cm na 60 cm. Jeśli dysponujemy jednak większym metrażem pomieszczenia, warto zwiększyć je do 80-85 cm - sugeruje Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Wygodne siadanie i wstawanie zagwarantuje również odpowiednia wysokość, wyznaczana przez górną krawędź muszli. Za optymalny wymiar, zarówno w przypadku standardowych modeli, jak i ceramiki podwieszanej uznaje się 40 cm.

Warto także pamiętać, że zaoszczędzenie dodatkowej przestrzeni możemy uzyskać także dzięki montażowi miski sedesowej przeznaczonej specjalnie do małych wnętrz, o całkowitej długości równej 63 cm.

Optymalna umywalka

Podobnie jak w przypadku miski sedesowej, wybierając umywalkę warto sugerować się oszczędnością miejsca. Nie może to jednak rzutować na komfort użytkowników. Standardowa długość ceramiki, która z powodzeniem znajdzie zastosowanie w niewielkiej samodzielnej toalecie, to 25-35 cm.

Ekonomicznemu zagospodarowaniu miejsca sprzyjają modele o opływowych kształtach oraz warianty wiszące. Aby zapewnić wygodne mycie rąk, tego typu umywalki powinny znajdować się na wysokości od 75 do 85 cm.

- Najczęstszym problemem, który pojawia się w przypadku źle zorganizowanej przestrzeni toaletowej są zachlapania, wynikające z niedopasowanej armatury - podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Aby uniknąć takich niedogodności, do niewielkiej ceramiki warto dobrać baterię stojącą o zwartej budowie i krótkiej wylewce. Decydując się natomiast na zamontowanie armatury ściennej, najważniejszą kwestią pozostaje prawidłowa wysokość jej umiejscowienia - ok. 20 cm ponad umywalką.

Praktyczne szafki

Aby zachować optyczny porządek w toalecie i zapewnić miejsce na przechowywanie przydatnych akcesoriów, warto zastanowić się także nad zakupem pojemnej szafki. W pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni sprawdzą się wąskie modele podwieszane, które można zamocować w ściennej wnęce lub nad miską sedesową.

Przy częstej eksploatacji ważna jest przede wszystkim trwałość wyposażenia. Decydując się na zakup konkretnego modelu szafki do łazienki, powinniśmy więc zweryfikować czy materiał, z którego został wykonany, wyróżnia się odpornością na działanie wody, zarysowania i działanie substancji chemicznych.

Aranżując samodzielną toaletę, ważne również, aby dobrać odpowiednie rozwiązania oszczędzające przestrzeń. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają wiszące akcesoria jak np. ścienne mydelniczki.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • kciuk, 2016-12-19 11:20:12

    Prawda jest taka, że jak się dobrze wszystko zaprojektuje to i mała wanna zmieści się w malutkim wc. pytanie tylko czy warto robić mało wyglądną wannę, zamiast przestronnego prysznica... dla oszczędzenia miejsca można też zamiast montować bidet, zamontować deskę bidetową biobidet. wygląda elegancko, nie rzuca się w oczy, a jest bardzo funkcjonalna
  • amelka, 2016-03-25 18:34:58

    W moim malutkim WC przybyło trochę miejsca odkąd zainstalowałam sobie zestaw podtynkowy Roca. Zawsze to jakaś oszczędność przestrzeni. Wytrzymałość stelaża powinna przetrwać próbę przez kilkanaście lat.

POLECAMY W SERWISACH