• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
29 sie 2011 14:17

Modelowanie sylwetki

Poza popularną ceramiką czy akrylem warto – wybierając wyposażenie łazienki – zwrócić uwagę na urządzenia sanitarne wykonane z materiałów typu solid surface

Ich forma, kształt i kolor mogą okazać się wyjątkowym zaskoczeniem.
Funny West – wanna (proj. Paolo Cappello i Federico Sandri) z kompozytu Cristalplant; prosta, nowoczesna forma, subtelne wyoblenia, podwyższony zagłówek; podłączenia i odpływy ukryte w ściankach wanny; 153x81 cm; cena: ok. 26.000 zł, Antonio Lupi, www.mood-design.pl.

' title=
fot. www.mood-design.pl

Najczęściej używa się określenia kompozyt lub materiał typu solid surface (ponieważ wykazują się wyjątkową odpornością). Może to być także konglomerat lub odlew mineralny, ale wszystkie mają jeden wspólny mianownik. Do ich produkcji wykorzystano składniki pochodzenia naturalnego (minerały, kruszywa) połączone żywicą. Dokładny skład i proporcje składników są różne w zależności od marki wyrobu, jednak podstawowe właściwości materiałów są porównywalne. Kompozyty są wyjątkowo odporne na uszkodzenia, zachowują nienaganny wygląd nawet podczas długiego użytkowania, mają nieporowatą, a więc higieniczną powierzchnię, odporną na wnikanie brudu i bakterii (niektóre umywalki są dodatkowo pokrywane specjalną, antybakteryjną powłoką).

Materiały tego typu są także odporne na działanie promieni UV, a więc kolor sanitariatów nie zmienia się i nie blaknie, a ponieważ są barwione już w masie – wyroby odznaczają się wyjątkowo jednorodną kolorystyką. Technologia produkcji wyposażenia z kompozytu może być różna w zależności od rodzaju materiału. Niektóre kompozyty poddawane są obróbce w formie płynnej i wlewane do formy, inne – dostarczane w postaci płatów – formowane pod wpływem wysokiej temperatury. Gotowe produkty pozbawione są jakichkolwiek widocznych łączeń. Dodatkowym atutem jest przyjemna w dotyku i zaskakująco ciepła powierzchnia (kompozyt przyjmuje temperaturę otoczenia). Jednak cechą, która najbardziej wyróżnia materiały kompozytowe, jest ich wyjątkowa plastyczność. To idealne tworzywo dla projektantów i designerów. Pozwala wyprodukować przedmioty o najbardziej zaskakujących formach. Praca z takim materiałem daje pełną swobodę projektowania. Efektem są fantazyjnie, zaskakujące formy użytkowe, których wyprofilowane sylwetki urzekają subtelnymi krągłościami i miękkimi krawędziami.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH