Zobacz galerię [9 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
03 wrz 2013 09:55

Pomysłowe wieszaki

Wnęki, półki, skrytki, szafki, ścianki... Jeśli chcesz mieć takie pomysłowe rozwiązania w swojej łazience, zainwestuj w systemy podtynkowe do montażu urządzeń sanitarnych

Wyglądają niepozornie – trochę stali, trochę rur. Pozwalają jednak kształtować przestrzeń w dowolny sposób, a po wykończeniu płytkami, fornirem czy mozaika są zupełnie niewidoczne.

ELEMENTY SYSTEMU
Podtynkowe systemy do montażu urządzeń sanitarnych przypominają zabawki dla dzieci – z pojedynczych, powtarzalnych elementów układa się stelaże, tak jak podpowiada wyobraźnia, a następnie z zewnątrz tworzy się dekoracyjna powłokę. W przypadku łazienek przy pomocy stelaży kształtuje się otoczenie urządzeń sanitarnych, a powłoki są zwykle odporne na wilgoć płyty gipsowo-kartonowe. Płyty wykańcza się w dowolny sposób: farba, fornirem, laminatami, płytkami oraz mozaika z ceramiki, gresu, szkła lub kamienia. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.

Ile kosztuje stelaż podtynkowy?
  • sedesu – od ok. 500 zł
  • bidetu – od ok. 500 zł
  • umywalki – od ok. 400 zł
  • pisuaru – od ok. 400 zł
  • poręczy – od ok. 400 zł

Najpopularniejsze systemy podtynkowe to stelaże do podwieszanych sedesów. Montuje się je w większości nowych łazienek. Choć zwiększają koszt inwestycji, w ogólnym rozrachunku są opłacalne. Dlatego w ścianie nad sedesem można wymodelować np. dodatkowe szafki, wnęki czy skrytki. Łazienka z podwieszanym sedesem zawsze wydaje się większa i zdecydowanie łatwiej sprzątać ja mopem. Stelaże wytrzymują ciężar do 450 kg; niektóre maja wyciszenie spłuczki, a nawet regulowana przyciskiem wysokość. Na stelażach podtynkowych można również instalować umywalki, bidety, toalety myjące, poręcze do podpierania się, pisuary. Jeszcze więcej mozliwosci dają bardziej rozbudowane systemy do zabudowy, w skład których wchodzą także stalowe kształtowniki i złącza kątowe. Dzięki nim można stawiać w łazience ścianki niskie i wysokie oraz modelować wnęki rożnej wielkości. W pustkach wewnątrz takiej zabudowy łatwo okryć wszelkie instalacje, jak rury czy kable elektryczne. Nie ma potrzeby kucia ścian, a po latach – przy okazji kolejnego remontu – łatwiej zaaranżować wnętrze zupełnie inaczej (i przy okazji wymienić stare rury).

Ściana nad stelażem sedesu
Jednolita płaszczyzna – można ją wykonać np. z płyty gipsowo-kartonowej i wykończyć płytkami, mozaiką, fornirem.  
Z poręczą – przydaje się w domach, gdzie mieszkają starsze lub niepełnosprawne osoby. Dzięki montażowi na stelażu, poręcz wytrzymuje bardzo duże obciążenia. Wiele modeli jest składanych. Ścianę powyżej można zagospodarować w różnorodny sposób.  
Wnęka– z oświetleniem albo bez niego. Najlepiej przeznaczyć ją na dekoracyjne przedmioty.  
Półka – na drobiazgi, kwiaty czy zapasową rolkę papieru toaletowego.  
Szafka – zamykana drzwiczkami (także lustrzanymi) lub żaluzjami; na kosmetyki, środki czystości, przybory toaletowe. 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH