Oszczędzanie wody w łazience. Fot. Fotochanell

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Oszczędzanie wody w łazience. Fot. Fotochanell
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
22 marz 2017 10:28

Światowy Dzień Wody: sposoby na codzienne oszczędzanie

Przy okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody, przypominamy, jak w prosty sposób ograniczyć jej zużycie, a tym samym - istotnie obniżyć comiesięczne rachunki.

Z wyliczeń Polskiej Akcji Humanitarnej wynika, że już w połowie XXI wieku aż 7 miliardów ludzi w 60 krajach będzie odczuwało braki wody pitnej. Dbałość o jej zasoby pozostaje więc priorytetem także podczas wykonywania codziennych czynności.

Marnowanie naturalnych zasobów słodkiej wody i jej niedobór to problem globalny, którego rozwiązanie leży nie tylko w rękach światowych rządów i dużych organizacji, ale również – indywidualnych użytkowników.

To przede wszystkim nasze praktyki i przyzwyczajenia mogą przesądzić o sporej miesięcznej oszczędności wody, a tym samym - obniżeniu ogólnych kosztów związanych z wykorzystywaniem jej w gospodarstwie domowym. Kluczem do wypracowania realnego zysku są nie tylko odpowiednie nawyki, ale także sprawne wyposażenie z funkcjonalnościami pozwalającymi minimalizować ilość zużywanych zasobów. Jakich elementów nie może zabraknąć w „ekologicznej” łazience?

Technika w zgodzie z przyrodą

Zauważalne oszczędności uzyskać możemy już w momencie wyboru odpowiedniego wyposażenia domowych wnętrz. I nie wiąże się to bynajmniej z zakupem najtańszych sprzętów, ale zwróceniem uwagi na aspekty, które w przyszłości przyniosą realne korzyści. Wśród nich wyróżnić należy jakość oraz materiały z jakich zostały wykonane poszczególne elementy wystroju i - co najistotniejsze z perspektywy późniejszego racjonalnego zużycia wody - zastosowane w nich rozwiązania wspierające oszczędzanie.

Przykładem wyposażenia, które dzięki niepozornemu mechanizmowi generuje wysokie zyski, jest miska wisząca z odpowiednim systemem spłukiwania. Alternatywą dla standardowych przycisków są modele dwumodułowe, np. DUO 3/6 l. Taka konstrukcja zwiększa ekonomiczny i funkcjonalny wymiar użytkowania, pozwala bowiem na wykorzystywanie jedynie połowy objętości zbiornika do spłukania miski.

Jednym z najistotniejszych źródeł domowych oszczędności są baterie łazienkowe. Podstawą jest wyposażenie strefy umywalkowej, prysznicowej, wannowej i bidetowej w armaturę wzbogaconą o napowietrzacz. Rozbijając wodę pęcherzami powietrza, zmniejsza on jej całkowity udział w strumieniu. Dzięki temu prostemu akcesorium, skala oszczędności staje się naprawdę istotna i sięgać może nawet 50%. 

W intensywnie eksploatowanych strefach umywalkowych, dobrym sposobem na zoptymalizowanie poboru wody jest zainstalowanie wyposażonej w czujniki ruchu baterii bezdotykowej – podpowiada Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. Z tego typu modelu strumień płynie tylko w momencie, gdy dłonie znajdują się bezpośrednio pod wylewką, w której ukryta jest fotokomórka. Pozwala to na wyeliminowanie sytuacji, w której przypadkowe pozostawienie otwartego przepływu jest rezultatem nieuwagi domowników – dodaje ekspert.

Decydując się na wybór pomiędzy baterią jedno- lub dwuuchwytową, pamiętajmy o tym, że pierwsza z nich pozwala na szybszą regulację pożądanej temperatury i intensywności strumienia, co może pozytywnie wpływać na poziom zużycia wody. Z tych samych powodów – do strefy prysznicowej i wannowej, polecana jest armatura termostatyczna, której specyfika działania gwarantuje „zapamiętywanie” ustawionych parametrów.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH