Ceramika Neo - retro w nowej odsłonie. Fot. Disegno

Zobacz galerię [9 zdjęć]

Ceramika Neo - retro w nowej odsłonie. Fot. Disegno
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
13 paź 2016 12:04

Urządzamy łazienkę. Zobacz nowe kolekcje włoskiej ceramiki

Warto czekać na nowości, żeby przekonać się, jak daleko kształt lub forma ceramiki wybiegają poza schemat. W ofercie włoskiego producenta są już umywalki-kule, umywalki-balie, umywalki-kleksy. Czym jeszcze nas zaskoczy?

W ofercie firmy Disegno nowe wzory nie pojawiają się zbyt często. A jeśli już, to prawie każda propozycja jest wzorniczym zaskoczeniem. 

Pierwszą niestandardową ceramiką w ofercie Disegno była Sfera. Projektantka Sabrina Selli pokusiła się, by przełożyć doskonały kształt kuli na formę tak przyziemnego elementu jak umywalka, miska w.c., czy bidet. Efekt okazał się zaskakujący i zachwycający, a ceramiczne kule szybko stały się znakiem rozpoznawczym włoskiego producenta. Wkrótce też oprócz białej Sfery pojawiła się w ofercie wersja czarna, biało-srebrna, biało-złota i dekorowana ornamentem.

Kolejnym niezwykłym projektem Disegno jest Splash. Inspiracją do stworzenia umywalki i brodzika w kształcie kleksa była rozpryśnięta kropla wody. Ten naturalnie powstały mikrokształt projektant Disegno odzwierciedlił w ceramicznej tafli w skali makro. Aby podnieść funkcjonalność powstałego elementu dodał mu dość spory blat. Wyrazistości całej koncepcji dodaje też kolor - umywalka i brodzik Splash proponowane są z wnętrzem pomalowanym na pomarańczowo, zielono lub żółto.

Kolekcja ceramiki sanitarnej Catino jest wyjątkowym projektem w ofercie Disegno, bo – choć wyrazista i oryginalna – przygotowana została z użyciem bardzo delikatnych środków wyrazu. Projektant Emanuele Pangrazi zainspirowany ludowymi klimatami stworzył umywalki w formie balii, drewniane szafki podumywalkowe, które wyglądają jak proste ławki oraz akcesoria łazienkowe z naturalnego drewna (jest wśród nich tara do prania oraz wisząca mydelniczka-chochla). Estetyka ceramiki Catino zachwyciła jurorów prestiżowego wzorniczego konkurs Red Dot, którzy w 2014 roku przyznali jej tytuł Red Dot Award: Product Design.

Weg to kolekcja z gatunku tych o których moglibyśmy napisać „wyważona stylistycznie”. Jak na ceramikę Disegno kształt ma spokojny: nowoczesny i estetycznie oszczędny. Jej projektant, Paolo Schianchi, rezygnując ze stylistycznej nadbudowy, postawił akcent na aspekty użytkowe. Stąd celowe szerokie ranty ceramicznych elementów, które są nie tylko stabilne ale i funkcjonalne. Stylistyczny przewrót następuje jednak gdy na scenę wkracza kolor. W tej wersji Weg nabiera wiatru w żagle, ponieważ kolory są intensywne i dość niezwykłe jak na ceramikę (róż, żółty, groszkowa zieleń, metaliczny granat). Do wyboru są dwie wersje kolorystyczne: jedno- i dwukolorowa.

Wydawałoby się, że retro to styl pełen estetycznych norm i kanonów, przynajmniej jeśli chodzi o ceramikę sanitarną. Jednak firma Disegno potrafi dość swobodnie interpretować również tradycyjne wzorce, a przy tym nie tracić stylistycznego azymutu. Przykładem jest seria ceramiki sanitarnej Neo, która jest raczej swobodną wariacją na temat estetyki retro niż jej dosłowną interpretacją. Receptę na klasykę firma Disegno znalazła w zgeometryzowaniu form, uproszczeniu linii, rezygnacji z nadmiaru na rzecz prostoty. W finale powstała piękna kolekcja, lekka i delikatna, ale wciąż stylowa.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH