Duże lustro optycznie powiększa niewielką łazienkę. Efekt powiększenia zapewnia też biel, która w tym wnętrzu jest kolorem dominującym. Projekt: Małgorzata Galewska. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [15 zdjęć]

Duże lustro optycznie powiększa niewielką łazienkę. Efekt powiększenia zapewnia też biel, która w tym wnętrzu jest kolorem dominującym. Projekt: Małgorzata Galewska. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Małgorzata Nietupska
14 gru 2015 08:33

Mała łazienka. Zobacz jak możesz ją powiększyć

Nie ma zbyt małych łazienek. Są tylko łazienki źle zaprojektowane. Proste triki dekoratorskie sprawią, że małe wnętrze wyda się znacznie większe.

To mit, że duża łazienka jest łatwiejsza do urządzenia niż mała. W rzeczywistości remont – bez względu na dostępny metraż – trzeba dobrze zaplanować. Do małych wnętrz trzeba wybierać wyposażenie o zmniejszonych wymiarach. Bardzo ważne są triki dekoratorskie, które optycznie powiększą małe pomieszczenie. Wzrok bardzo łatwo daje się oszukać.

Wtedy nawet w niewielkim wnętrzu można mieć wannę, kabinę prysznicową, bidet, dużą umywalkę, szafki dla całej rodziny, a wciąż będzie można powiedzieć – ależ tutaj jest miejsca.

1. Jasne kolory
Niezawodne są biel, écru, beż, jasny szary. Warto wybierać w wersjach błyszczących, by dodatkowo mogło się od nich odbijać światło.

2. Światło
Łazienkę powiększy światło dekoracyjne. Oświetlenie ukryte w niszach ścian i sufitu, pod wanną, meblami sprawi, że łazienka zawsze wyda się większa. Najlepiej wybierać żarówki energooszczędne, np. diody.

3. Minimum dekoracji
Nadmiar przedmiotów zawsze sprawia, że łazienka wydaje się ciasna i nieuporządkowana. Wszystkie najlepiej chować w szafkach. Lepiej też unikać fug w kontrastowych kolorach i nadmiaru wzorów na płytkach ceramicznych. Powiększają połyskujące, gładkie powierzchnie.

4. Efekt poszerzenia
Gdy łazienka jest ciasna, wizualnie poszerzą ją paski poziome. Gdy łazienka jest mała, traci proporcje już przy wysokości 2,50 m. Dlatego warto ją obniżyć, np. zawieszając na suficie długa lampę.

5. Skosy dachowe
Lepiej ich nie podkreślać. Raczej powinny być na drugim planie, gdyż w małym pomieszczeniu potęgują wrażenie ciasnoty. Atrakcyjny element, np. ciekawa umywalka, sprawi, że wzrok nie będzie się tam kierował.

6. Mało na podłodze
Im mniej rzeczy na podłodze, tym większa wydaje się łazienka. Dlatego warto wybierać np. kabiny bez brodzika oraz podwieszane sedesy, bidety, meble. Wanna zaś wyda się lekka jak piórko, jeśli w jej obudowie, przy podłodze, zainstaluje się dekoracyjne oświetlenie.

7. Pionowe linie
To prosty trik na optyczne podwyższenie łazienki. Linie można tworzyć np. z płytek, mozaiki, luster. Warto pamiętać, że pomniejszają wzory koła i obniżane sufity. Płytki można układać aż do sufitu, ale niekoniecznie na wszystkich ścianach.

8. Lustra bez ram
Aby zwielokrotnić optycznie przestrzeń, warto mieć w łazience lustra przyklejone do ścian, bez ram lub fazowane po bokach. Ramy w małej łazience wprowadzają wrażenie nieuporządkowania. To może być jedno lustro albo kilka, umieszczonych naprzeciwko siebie lub prostopadle.

Dobrze jeśli w lustrze będzie się odbijał np. kinkiet. Wtedy łazienka wyda się co najmniej dwa razy większa. Lustra, odbijając światło, sprawią też, że łazienka stanie się jaśniejsza.

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH