Nowoczesna łazienka: stawiamy na minimalizm. Fot. TECE

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Nowoczesna łazienka: stawiamy na minimalizm. Fot. TECE
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
16 paź 2017 22:22

Nowoczesna łazienka: postaw na minimalizm

Łazienka powinna cechować się wysokim stopniem funkcjonalności – gwarantować swobodę podczas codziennych czynności, ale też łatwość utrzymania jej w czystości.

Dlatego coraz bardziej zauważalnym kierunkiem w aranżacji przestrzeni sanitarnej jest dążenie do prostoty poprzez tworzenie płaskich powierzchni. Podpowiadamy, na czym polega trend określany jako „flat interior design” i jak w zgodzie z jego założeniami zaaranżować naszą łazienkę.

Świat designu coraz częściej inspiruje się technologią, zarówno w zakresie nowatorskich rozwiązań sanitarnych, jak i kierunków w aranżacji wnętrz. Graficy używają terminu flat design na określenie sposobu projektowania grafik, zakładającego wyeliminowanie takich elementów, jak gradienty i cieniowanie, ograniczenie liczby kolorów i stosowanie tylko prostych kształtów. Celem jest zapewnienie optymalizacji, prostoty oraz czytelności.

Zobacz również: Kabina prysznicowa: walk-in czy z brodzikiem?

Czerpiąc z tego stylu projektowania grafik, projektanci wnętrz coraz częściej dążą do minimalizmu i wizualnego wygładzania przestrzeni. Przejawem tego jest zabudowa wnęk łazienkowych, ukrywanie rozwiązań sanitarnych i tworzenie otwartych, na pozór pozbawionych elementów wyposażenia pomieszczeń.

Ach te wnęki...

Pierwszym krokiem do uzyskania wizualnego efektu „wygładzenia” jest odpowiednie zaaranżowanie wnęk. Pamiętajmy jednak, że zabudowa wszystkich czterech ścian wiąże się często ze zmniejszeniem przestrzeni użytkowej, dlatego takie rozwiązanie sprawdzi się w szczególności w większych łazienkach.

W przypadku niewielkiego wnętrza możemy pozwolić sobie jednak na zabudowę wybranych elementów. Ukryte szafki na kosmetyki lub ręczniki czy kabina prysznicowa w nietypowej wnęce to praktyczny sposób na wykorzystanie niestandardowej przestrzeni. Każdy zaułek może stać się okazją do stworzenia praktycznych i niewidocznych na pierwszy rzut oka elementów zabudowy.

Gładkie zlicowanie

Kolejnym krokiem ku ujednoliceniu aranżacji łazienki jest wybór elementów, które mogą być zamocowane „na równi” z płaszczyzną ściany. Coraz częściej poszczególne udogodnienia są montowane poprzez zlicowanie, czyli harmonijne połączenie dwóch elementów na jednym poziomie. Technika ta wykorzystywana jest powszechnie przy montażu luster, włączników światła, ale nie tylko.

W celu uzyskania gładkiej powierzchni, przyciski spłukujące możemy zlicować z płytką ścienną. Taki montaż wymaga najczęściej zastosowania dodatkowych elementów, w postaci specjalnych ramek instalacyjnych. Dzięki temu przycisk nie „odstaje” od ściany, jest łatwiejszy w utrzymaniu w czystości i niewidoczny dla oka – mówi Andrzej Majewski, ekspert firmy TECE.

Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się stelaże podtynkowe, które skutecznie wypierają toalety kompaktowe. Takie rozwiązanie pozwala ukryć w ścianie instalację – spłuczkę czy odprowadzenie wody. Jeżeli zależy nam na nowoczesnej i funkcjonalnej wersji stelaża podtynkowego, warto zwrócić uwagę na terminale WC. Posiadają wszelkie zalety tego rozwiązania, jednak wyposażone są w więcej dodatkowych funkcji i charakteryzują się minimalistycznym designem – dodaje ekspert TECE.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH