• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Archiconnect.pl
12 kwi 2016 10:57

Anna Nowak Paziewska: w łazience lepsza ponadczasowość niż moda

O trendach w projektowaniu łazienek, pokaźnych pokojach kąpielowych, nowościach rynkowych i łazienkach na luksusowych jachtach. Z Anną Nowak Paziewską, projektantką wnętrz z MAFgroup rozmawia Piotr Sawczuk.

Jakie są obecnie trendy w projektowaniu łazienek?

Staramy się nie ulegać trendom. Oczywiście śledzimy nowości rynkowe, ale w dużej mierze jesteśmy zwolennikami ponadczasowych materiałów. Klasyczne, naturalne materiały, które były stosowane we wnętrzach od lat, sprawdzą się w każdej przestrzeni. Trendy szybką się zmieniają, a użyte w tego typu pomieszczeniach stałe elementy ciężko wymienić po 2-3 latach. Baza projektowa – czyli forma jak i użyte materiały powinny nie być dominujące w swoim wyglądzie. Charakter pomieszczenia można nadać w użytych dodatkach lub elementach które łatwo zmienić. Chociażby wymienić armaturę, lampy, dodatki czy kolorystykę ścian.

Wszystko polega na tym, żeby trzymać się rzeczy i wzorów, które już sprawdziły się przez lata. Dlatego jesteśmy za stosowaniem elementów ściennych, mam na myśli gres, glazurę raczej w stonowanej kolorystyce, która nam się nie znudzi po kilku latach. Charakter łazienki można podkreślić innymi elementami, np. kolorową armaturą, kolorem farby ściennej. Obecnie nie stosuje się płytek ściennych na wszystkich ścianach. Projektujemy je tylko w miejscach narażonych na działanie wody. Pozostałe ściany zostawiamy np. tylko do malowania.

Obecnie mamy na rynku dostępne bardzo dobre farby wodoodporne czy odpowiednie wodoodporne tynki. Takie rozwiązanie optycznie powiększa przestrzeń, a zastosowany kolor możemy zawsze zmienić małym kosztem. Aktualnie mamy powrót do naturalnych materiałów, np. kamień typu marmur. I to lubimy, chociaż niektórym może się kojarzyć z materiałem wykończeniowym stosowanym w pałacach. Jest to bardzo elegancki klasyczny surowiec, który naszym zdaniem nie powinien się opatrzyć. Łącząc go z odpowiednimi materiałami ciekawie będzie wyglądał. Inaczej z dodatkiem białych czy czarnych płaszczyzn ścian czy frontów meblowych, a inaczej z dębowym fornirem.

Zaczynamy też doceniać kolorową armaturę. Dzięki niej możemy zmienić stylistykę aranżacji każdej zaprojektowanej wcześniej łazienki. W nowych projektach dzięki jej kolorom można ożywić stonowaną bazę projektową. Dodatkowo na odpowiednich kolorach mniej widać wszelkie zabrudzenia niż na standardowych bateriach chromowych.

Jakie są łazienkowe nowości rynkowe, które Pani zdaniem będą lub mogą stać się w niedługim czasie – hitem?

Kilka firm branżowych wprowadziło ostatnio na rynek toalety samomyjące. Oczywiście nie jest to innowacyjny produkt, ale położono nacisk na ich promocję, „jednym słowem” edukowanie potencjalnych kupców, czyli większa świadomość konsumencka. Mamy do dyspozycji sprzęt typu dwa w jednym. Połączenie dwóch funkcji – bidetu i miski ustępowej. Produkt do odpowiedniej dbałości o higienę osobistą. Myślę, że ich zastosowanie spodoba się inwestorom małych łazienek. 

Obecnie mamy trend tzw. Eco. Producenci armatur stawiają na oszczędność wody. Często namawiamy naszych Inwestorów na zastosowanie elektronicznych baterii umywalkowych, które polecamy do łazienek dziecięcych. Oszczędzamy nie potrzebnie zużytą wodę np. podczas mycia zębów. Polecamy także stosowanie baterii termostatycznych.

CAŁY WYWIAD Z ANNĄ NOWAK PAZIEWSKĄ, PROJEKTANTKĄ WNĘTRZ Z MAFGROUP PRZECZYTASZ TU

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH