• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
29 sty 2009 12:07

Francesco Lucchese

Francesco Lucchese, designer i architekt, to jeden z bardziej popularnych we Włoszech projektantów kojarzonych z łazienką. Lista producentów, z którymi współpracował jest naprawdę długa.

Design łazienkowy to zasadnicza część pracy designerskiej Pana studia projektowego Ldesign Concept. Skąd fascynacja łazienką?

To wynika z mojej głębokiej wiary w to, że przestrzeń łazienkowa jest jedną z tych, w której jest jeszcze wiele do zrobienia. Jestem przekonany, że łazienka jest jak urodzajna ziemia – może wydać naprawdę niesamowity plon.


A co dla Pana oznacza dobrze zaprojektowany produkt do łazienki?

To produkt, który zapewnia łazience funkcjonalność, a jednocześnie sprawia, że zamienia się ona w przestrzeń odpoczynku i relaksu.


Pańskie projekty łazienkowe są bardzo różne: obok przepełnionych minimalizmem pojawiają się te inspirowane najnowszymi trendami, jak np. kolorem, nowymi materiałami. Czy jakiś konkretny styl jest Panu szczególnie bliski?

Nie mam ulubionego stylu jeżeli chodzi o design łazienkowy. Przede wszystkim dlatego, że nie mogę ignorować funkcjonalnego aspektu projektu, ponieważ najważniejszą rzeczą zawsze pozostaje satysfakcja użytkowników, tak pod względem ergonomii, jak i estetyki. Lubię projektować wyciągając maksymalne korzyści z możliwości przestrzeni. Wykorzystuję do tego praktyczne rozwiązania, jak łączenie kilku funkcji w jedną czy integracja różnych form dla oszczędności miejsca. Lubię także łączyć tradycyjne materiały, jak drewno, szkło i marmur z nowymi, np. plexiglasem czy corianem. Często używam także popularnych materiałów, jak np. ceramiki, w innowacyjny sposób.

Włochy uznawane są za główne miejsce narodzin trendów łazienkowych i nowych stylów. Coś na zasadzie kalki z branży odzieżowej. Skąd Pana zdaniem u włoskich projektantów taka „odwaga” w kreowaniu nowego wizerunku łazienki?

Z mojego punktu widzenia, w ciągu ostatnich kilku lat zdecydowanie zmienił się sposób postrzegania przestrzeni łazienkowej – staje się ona coraz ważniejsza. Coraz częściej myśli się o niej w wymiarze miejsca, w którym rzeczywiście można zadbać o relaks i zatroszczyć się o siebie. Myślę, że my – włoscy projektanci – zawsze zaczynamy naszą pracę od siebie. Pytamy się o to, czego rzeczywiście potrzebujemy, czego brakuje nam w codziennym życiu. I staramy się „wypełnić”, zrealizować te potrzeby i podzielić się nimi z innymi.

Łazienka przyszłości – ma Pan pomysł na to, jak mogłaby ona wyglądać?

Łazienka przyszłości będzie miejscem, w którym forma i funkcja będą żyły w równowadze dzięki odkryciu nowych materiałów i technologii. Dzisiaj możemy obserwować, jak różne formy i materiały funkcjonują obok siebie w jednym wnętrzu. Dzieje się tak dlatego, że każda forma i każdy materiał jest nierozerwalnie połączony z konkretnym miejscem i ma swoją własną tożsamość. Finalnym punktem zmian, które mam nadzieję nadejdą, będzie przewartościowanie ról pełnionych w każdym wnętrzu przez formę, kolor i materiał. Taka będzie łazienka przyszłości.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH