Zobacz galerię [13 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Małgorzata Nietupska
14 wrz 2015 09:00

Łazienka do 5 metrów – najlepsze rozwiązania z polskich domów

Mała łazienka wymaga szczególnie starannego zaplanowania, zwłaszcza jeśli ma się w niej znaleźć wanna. Dlatego dobry projekt to podstawa.

Każdy, kto decyduje się na wannę w małej łazience, planuje w niej także zwykle wypoczywać. Takie rozwiązanie jest wygodne dla rodzin z małymi dziećmi, bo w wannie wygodniej kąpać maluchy. Jak pomieścić wszystkie sprzęty?

Dobre planowanie

W małych łazienkach bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy sprzętami. To gwarancja wygodnego z nich korzystania. Dlatego projektowanie zawsze należy zaczynać o dokładnego rozplanowania wyposażenia, jakie w łazience ma się znaleźć, np. wanna, sedes, bidet, umywalka, szafka podumywalkowa, szafka wysoka, pralka. To zadanie najwygodniej zlecić projektantowi wnętrz, ale można też samodzielnie zrobić szkic (z uwzględnieniem ich wymiarów na kartce papieru lub używając specjalnych programów komputerowych). Wygodne jest też wykonanie szablonów z papieru, przypominających układankę.

Minimalne odległości

Zawsze trzeba pamiętać o minimalnych odległościach między głównymi sprzętami oraz od bocznych ścian:
*od wanny do umywalki, sedesu, pisuaru – 20 cm,
*od wanny do bidetu – 30 cm,
*od sedesu do umywalki, wanny, kabiny, pisuaru, pralki, ściany – minimum 20 cm,
*od sedesu do bidetu – 30 cm,
*od umywalki do drugiej umywalki, bidetu, kabiny, ściany – co najmniej 30 cm (wyjątek – jeśli umywalka jest bardzo mała, wystarczy 10-30 cm),
*od umywalki do sedesu, pisuaru, wanny – minimum 20 cm,
*od kabiny do umywalki i bidetu - 30 cm,
*od kabiny do sedesu, pisuaru, ściany – nie mniej niż 20 cm.

W narożnikach ścian można umieścić wannę lub kabinę, ale także narożny model małej umywalki. Tuż obok siebie mogą stać wanna i kabina. Zawsze trzeba sprawdzić, czy drzwi kabiny prysznicowej będą się dobrze otwierały. Gdy pomieszczenie jest wąskie, można wybrać np. model z drzwiami przesuwnymi albo składanymi.

Małe wyposażenie

Jeśli tylko jest możliwość, warto wybierać wyposażenie zaprojektowane specjalnie do niewielkich łazienek. Sedesy, bidety czy umywalki z takich kolekcji mają trochę mniejsze wymiary. Wanny zaś to często modele asymetryczne. Ich kształty są takie, że misa wewnętrzna pozwala na komfortowe leżenie, ale wymiary zewnętrze są niewielkie. Ich zwężenia i owalne linie nie utrudniają przechodzenia w ciasnych pomieszczeniach.

Przed każdym z urządzeń niezbędne jest minimum wolnej powierzchni (może być wspólna):
*przed sedesem – 60x80 cm,
*przed wanną, umywalką, bidetem – 70x100 cm,
*przed kabiną – 80x90 cm.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Marzena, 2017-02-24 14:12:41

    Moja łazienka była właśnie wykonywana na projekt i pani, która się tym zajmowała proponowała rożnego typu rozwiązania, by zmieściło się w niej wszytko co chciałam, czyli pralka, wanna, sedes, bidet etc. Z tym ostatnim to mi odradziła i powiedziała, że lepiej zastosować specjalną nakładkę na sedes (biobidet), bo zajmuje mniej miejsca i łatwiej się z niego korzysta. Miała kobieta racje. Deska posiada kilka programów, jest nawet do podmywania dzieci , z którego korzysta moja 5 letnia córka. I mimo niedużych rozmiarów łazienka jest funkcjonalna.

POLECAMY W SERWISACH