Sposobem na funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni jest otwarta wnęka prysznicowa z odpływem w posadzce. Prysznic od reszty pomieszczenia oddziela tafla szkła, przez co łazienka wygląda przestronnie. Powierzchnia:  3,5 m kw. projekt: Michał Mikołajczak. Fot. Monika Filipiuk-Obałek.

Zobacz galerię [16 zdjęć]

Sposobem na funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni jest otwarta wnęka prysznicowa z odpływem w posadzce. Prysznic od reszty pomieszczenia oddziela tafla szkła, przez co łazienka wygląda przestronnie. Powierzchnia: 3,5 m kw. projekt: Michał Mikołajczak. Fot. Monika Filipiuk-Obałek.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
10 wrz 2014 11:33

Łazienka na trzech metrach: zobacz projekty architektów

Mała łazienka to nie lada wyzwanie. Chcemy żeby była wygodna, elegancka i praktyczna na co dzień. Zobaczcie jak to zrobić.

Warunkiem jest optymalne wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalne rozplanowanie sprzętów oraz zastosowanie kliku trików, które optycznie powiększą niewielkie wnętrze.

Małą łazienkę ma wielu z nas i wielu nie wie jak ją urządzić, aby była ładna i praktyczna. Mogłoby się wydawać, że na trzech metrach kwadratowych nie sposób zmieścić nic poza malutką umywalką i niezbędnym sedesem. A okazuje się, że łazienkę o takiej kubaturze można wyposażyć w wygodny prysznic we wnęce, pojemne szafki na łazienkowe akcesoria i detergenty, a nawet zmieścić pralkę i suszarkę w zabudowie.

Aby wnętrze było dobrze wyposażone, a przy tym zachowało lekki wygląd, a nawet wydawał się nieco większe architekci stosują różne sprawdzone patenty. Jednym z najskuteczniejszych są oczywiście lustra, które dają złudzenie przestrzeni, powiększają wnętrze, dają wrażenie głębi i rozświetlają pomieszczenie. 

Lustro warto zastosować na całą szerokość ściany lub wnęki, aż do sufitu. Wtedy spełni swoje zadanie.

Innym sposobem jest kabina lub ścianka prysznicowa z drzwiami montowane bezpośrednio na posadzce. Jeżeli zrezygnujemy z brodzika na rzecz odpływu liniowego, podłoga zachowa jednolity charakter, a łazienka będzie wydawać się większa. 

Trzecia zasada projektowania małej i funkcjonalnej łazienki dotyczy wykorzystania wnęk. Wszystkie istniejące i stworzone, np. nad zabudowa podtynkowych elementów instalacji, trzeba wykorzystać na szafki i schowki, a następnie zamknąć meblowym frontem.

Spośród realizacji polskich architektów i projektantów wnętrz wybraliśmy osiem ciekawych projektów. Są wśród nich w łazienki o powierzchni od 2,8 do 3,8 m kw. Każda, poza umywalką i sanitariatami, oferuje prysznic we wnęce zamykany drzwiami lub walk-in i w każdej wygospodarowano także miejsce na niezbędne schowki. W niektórych ukryto nawet pralkę i osobną suszarkę. 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • ceramika design, 2014-09-13 02:15:10

    Czerwona mozaika dodaje szyku, nie ma co ukrywać.

POLECAMY W SERWISACH