Zobacz galerię [2 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Małgorzata Nietupska
03 marz 2016 13:52

5 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem pralki

Nie jest łatwo wybrać pralkę. W sklepach jest bowiem mnóstwo modeli. Kupić tańszą czy droższą? Najlepiej pamiętać o 5 podstawowych zasadach.

W gąszczu firm i modeli pralek dostępnych na rynku, wybór odpowiedniego urządzenia to nie lada wyzwanie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowej pralki? Czy rodzaj bębna i klasa energetyczna mają znaczenie? Która prędkość wirowania jest najbardziej optymalna?

Oto 5 rzeczy, o których warto pamiętać, aby wybrać pralkę najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb:

1. Ładowność ma znaczenie

Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć przed zakupem pralki jest miejsce, w którym ją postawimy. Zanim wybierzemy się do sklepu w poszukiwaniu wymarzonego modelu, zmierzmy dokładnie powierzchnię przeznaczoną na urządzenie.

Pamiętajmy przy tym, by uwzględnić ok. 8 cm na wystające elementy w postaci przyłącza wody (producenci pomijają ten punkt przy podawaniu wymiarów pralki).

 

Jeżeli zależy nam na oszczędności miejsca, warto postawić na pralkę ładowaną od góry, która z założenia jest węższa od standardowych modeli ładowanych z przodu, ale ma mniejszą pojemność bębna.

Alternatywą są też tutaj ładowane od frontu modele typu slim – ich zaletą jest nie tylko mała głębokość, ale też fakt, że możemy dodatkowo zagospodarować użytkowo jej wierzch.

2. Bęben pralki – rzecz ważna

Bęben to najważniejszy element pralki. Dlatego, przy zakupie nowego urządzenia warto wziąć pod uwagę zarówno pojemność, jak i rodzaj bębna. Pojemność bębna powinniśmy wybrać w oparciu o to, ilu członków liczy nasza rodzina oraz jak często robimy pranie.

– Optymalna pojemność bębna dla singla to ok. 4-4,5 kg, dodatkowe 2 kg przydadzą się kilkuosobowej rodzinie. Z kolei przy większej liczbie pociech, gdzie pranie trzeba robić prawie codziennie, sprawdzi się pralka z bębnem o pojemności powyżej 7 kg – mówi Maciej Cisek, ekspert Max Elektro, firmy z branży AGD/RTV/IT, zrzeszającej ponad 300 sklepów w całej Polsce.

Na efektywność prania duży wpływ ma sam rodzaj bębna. Te o strukturze diamentu sprawdzają się przy delikatnym praniu zapobiegając zaciąganiu się tkanin. Struktura plastrów miodu (tzw. SoftCare) sprawia, że ubrania nie dotykają podczas prania ścianek bębna, dzięki czemu się nie mechacą.

Bęben typu VarioSoft pokryty jest od środka wypukłymi kroplami, które w zależności od rodzaju obrotów umożliwiają zarówno delikatne, jak i intensywne pranie. Z kolei typ Shiatsu rozluźnia podczas prania włókna tkanin, co umożliwia środkom głębsze wnikanie w strukturę ubrania.

3. Obroty wirowania pralki

Wybierając prędkość wirowania naszej pralki warto pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim im większa liczba obrotów na minutę, tym mniej mokre ubrania, ale i zwykle – większa cena. Z drugiej strony, wysoka prędkość wirowania oznacza też głośniejszą pracę pralki oraz zagniecenia na odzieży i tym samym, więcej prasowania.

Przedział obrotów w dostępnych na rynku pralkach jest bardzo duży – od 800 do ponad 1.500 obrotów na minutę.

– Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zakup pralki z prędkością co najmniej 1000 obrotów oraz możliwością regulacji prędkości wirowania w zależności od naszych preferencji – dodaje Maciej Cisek.

4. Klasa energetyczna pralki

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH