• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
16 lut 2012 10:54

Co do centymetra

Szybki odświeżający prysznic czy relaksujące lenistwo w wannie? Posiadacze niewielkiej łazienki zwykle stają przed takim dylematem. Czy są sposoby, aby pogodzić obydwie przyjemności? Jak na małej powierzchni umieścić i wannę, i kabinę?

 

' title=
fot. Opoczno

Zaprojektowanie małej łazienki jest nie lada wyzwaniem. Tutaj - w przeciwieństwie do przestronnego salonu kąpielowego - liczy się wykorzystanie każdego centymetra. Odpowiednio przemyślane, zaplanowane i dobrane wyposażenie będzie kluczem do sukcesu. Warto wykorzystać również zastane w łazience wnęki i uskoki ścian, które często dają możliwość wstawienia tam wanny lub prysznica.

Wanna czy kabina?

To odwieczny dylemat osób, które posiadają łazienkę o niewielkich rozmiarach. Małe pomieszczenie wymaga nie tylko funkcjonalnych, ale też eleganckich i komfortowych rozwiązań. Producenci sprzętów sanitarnych wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponując mniejsze gabarytowo sprzęty, dzięki czemu nawet w niewielkiej łazience zmieści się i wanna, i kabina. Bogata oferta gotowych kabin oraz drzwi prysznicowych pozwala dobrać zarówno wielkość, jak i kształt natrysku. Rozwiązaniem, które zaoszczędzi powierzchnię, jak również doda walorów estetycznych, będzie rezygnacja z tradycyjnego brodzika na rzecz kratki odpływowej zamontowanej w podłodze.

Jednolita płaszczyzna posadzki powiększy optycznie wnętrze. Owalne i przezroczyste kabiny bez aluminiowych ramek nadadzą pomieszczeniu płynności oraz lekkości, tym samym powiększając je wizualnie. Decydując się na wannę niekoniecznie musimy wybierać standardowy, prostokątny model. Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem do niewielkiej łazienki jest wanna o asymetrycznym kształcie. Łatwiej ją zintegrować z pozostałymi sprzętami, a dodatkowo zajmuje ona mniej miejsca.

Połyskujące powierzchnie ścian wykończonych płytkami odbijają światło, dzięki czemu ma się wrażenie, że łazienka jest większa. (na zdjęciu: płytki ceramiczne „Magnifique”, nowość Atlas Concorde, www.atlasconcorde.it, www.max-fliz.com.pl)

' title=
fot. www.atlasconcorde.it, www.max-fliz.com.pl

Optyczne triki

Nawet przy najbardziej funkcjonalnym ustawieniu sprzętów może się zdarzyć, że łazienka będzie wydawała się ciasna i nieprzytulna. Gra świateł oraz kolorów, w połączeniu z odbiciami na gładkich płaszczyznach, to sposób na optyczne powiększenie każdego niewielkiego pomieszczenia. Oderwana od podłogi i podświetlona wanna sprawi zaś wrażenie lżejszej. Powielenie przestrzeni, dzięki wielokrotnym odbiciom w lustrach, również wizualnie powiększy łazienkę o niewielkich rozmiarach.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • jolinda, 2012-03-29 15:38:19

    Hahaha :) To mają być zdjęcia małej łazienki?!

    Widziałam mieszkania o podobnym metrażu ;)
  • ola, 2012-03-29 15:30:51

    wszystko super, ale te łazienki ze zdjęć wcale nie są takie małe ;], więc to żadne wyzwanie zmieścić w nich i prysznic, i wannę.

POLECAMY W SERWISACH