• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Małgorzata Nietupska
07 marz 2016 08:31

Czyszczenie parą: jak wybrać parownicę

Jeszcze nigdy czyszczenie nie było tak dokładne. Dzięki parownicom znika nie tylko brud, ale i to, co zobaczyć można wyłącznie pod mikroskopem: bakterie, grzyby, wirusy, roztocza. Do dezynfekcji wystarcza gorąca para.

Parownice to cała rodzina urządzeń do sprzątania. Wszystkie wytwarzają parę o temperaturze ok. 100°C pod ciśnieniem 1,5-3,5 barów. Różnią się m.in. wielkością i zastosowaniem. Czyszczą bez użycia detergentów.

Czyściki parowe

Najmniejsze z nich to małe i lekkie czyściki. Podczas pracy trzyma się je w ręku (ważą zaledwie 1,2-3 kg). Przeznaczone są do codziennych, szybkich porządków, np. wyczyszczenia piekarnika z tłustego osadu. Wbudowane w nie pojemniki na wodę są niewielkie. Mają ok. 0,2-0,3 l pojemności – to wystarcza na 10-20 min pracy. Końcówki czyścików można wymieniać, by jak najefektywniej wyczyścić zakamarki i różne powierzchnie. Standardowo w komplecie jest ich po kilka: szczotki, przedłużki, węże z pistoletami.

Mopy parowe

Do sprzątania podłóg są dedykowane mopy parowe. Ich zbiorniki na wodę mają pojemność w granicach 0,35-0,7 l, co wystarcza na 15-30 min pracy. Mopy przystosowane są do czyszczenia podłóg z różnych materiałów: laminatów, drewna, kamienia, ceramiki, a nawet wykładzin dywanowych. Obsługa jest podobna do odkurzaczy pionowych – tyle tylko, że po włączeniu mopa parowego trzeba poczekać ok. 30 s na wytworzenie pary. W wyposażeniu są różne akcesoria: ściereczki, nakładki, końcówki do zakamarków czy listew.

Parownice

Wszechstronne zastosowanie mają parownice. Podczas sprzątania przesuwa się je na kółkach (jak odkurzacz). Niektóre modele (lżejsze) można też trzymać za specjalne uchwyty. Parownice ważą 3,2-6 kg, a pojemność ich zbiorników to 0,5-1,5 l. Pracuje się nimi, bez wlewania świeżej wody, przez 30-40 min. Bogate zestawy końcówek pozwalają wyczyścić m.in. podłogi, sprzęt AGD, okna, zlewozmywak, baterię. Wybrane modele mają nawet akcesoria do odświeżania ubrań, usuwania tapet czy żelazka parowe do prasowania.

Odkurzacze z parą

Odkurzacze z funkcją czyszczenia parą to również urządzenia o szerokim zastosowaniu. Są większe i cięższe (8,9-10,5 kg) od parownic. Można nimi odkurzać (jak tradycyjnym odkurzaczem), wyczyścić parą różne powierzchnie (nawet okna), a także zbierać rozlane ciecze. Niektóre modele piorą dywany i mają funkcję dmuchawy.

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH