W tej urządzonej  w loftowym stylu łazience pralka pozostaje widoczna. Ulokowana została pod blatem umywalkowym i sąsiaduje bezpośrednio  z szafką. Model pralki został dobrany kolorystycznie do stylu łazienki. Projekt: Dominik Respondek. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [14 zdjęć]

W tej urządzonej w loftowym stylu łazience pralka pozostaje widoczna. Ulokowana została pod blatem umywalkowym i sąsiaduje bezpośrednio z szafką. Model pralki został dobrany kolorystycznie do stylu łazienki. Projekt: Dominik Respondek. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
07 lis 2014 11:46

Łazienka z pralką: 12 sposobów na zabudowę

Około jednego metra kwadratowego powierzchni zajmuje w łazience pralka. Gdy wygospodarujemy miejsce trzeba ją funkcjonalnie i estetycznie zabudować i co najważniejsze podjąć decyzję: ukryć czy pozostawić widoczną.

Tak niezbędny w każdym domu sprzęt jakim jest pralka może o tyle ułatwiać, co utrudniać życie – przynajmniej na początku, zanim znajdziemy na nią odpowiednie miejsce i sposób jak ją zabudować. Zabudowa powinna pralkę skutecznie ukryć, a jeśli pozostaje widoczna – należy ją obudować tak, aby wyglądała estetycznie w łazience.

Poza tym umiejscowienie i sposób obudowania (zabudowania pralki) musi zapewniać swobodny i wygodny dostęp. Oznacza to wygodne ładowanie pralki i wyjmowanie prania, swobodne otwieranie drzwiczek, nawet – jeżeli to możliwe – bez schylania się.

Planując zabudowanie pralki w łazience należy wziąć pod uwagę jej wymiary. Producenci sprzętu AGD proponują modele w kilku wymiarach, ale standardowa szerokość pralki wynosi 60 cm. Różna może być głębokość urządzenia: 60, ok. 50 lub 45 cm i od tego będzie też zależała głębokość zabudowy. Należy również uwzględnić wysokość pralki, tak aby zmieściła się pod blatem planowanej zabudowy.

Biorąc pod uwagę wymiary sprzętu ADG, możemy umieścić pralkę w łazienkowej zabudowie pod blatem – będzie zajmowała przestrzeń jednej szafki o szer. wewnętrznej ok. 60-62 cm. Jeżeli chcemy ją skutecznie ukryć wystarczy zamknąć taką szafkę frontem – identycznym jak fronty pozostałych szafek. Możliwości jest wiele i wszystko zależy od naszego gustu i stylu wnętrza. Fronty można wykonać z lakierowanego MDF-u, fornirowanej płyty, aluminiowych ramek ze szklanym wypełnieniem.

Jeżeli zdecydujemy się na pozostawienie szafki na widoku, wystarczy ją obudować, np. wznosząc ścianki działowe z płty gipsowo-kartonowej, wykończone płytkami lub mozaiką, albo z płyty meblowej. Jedna lub dwie boczne ścianki plus zwieńczenie w postaci blatu z i pralka stanowi integralny element łazienkowej aranżacji. Jeżeli dzieli przestrzeń pod blatem z szafką podumywlkową, wtedy zyskujemy dodatkowe miejsce na blacie do odłożenia toaletowych przyborów.

Jeżeli kształt naszej łazienki uwzględnia wnękę o wymiarach umożliwiających ustawienie tam pralki to nie tylko zyskamy wygodne miejsce na sprzęt AGD, ale także na detergenty, miski oraz inne przedmioty - ponad nią. Wystarczy wnękę odpowiednio zaadaptować montując nad pralką kilka prostych półek. Do decyzji pozostaje kwestia zamknięcia takiej wnęki. Możemy zastosować np. płytę MDF i wykonać drzwi do wnęki mocowane na zawiasach, albo drzwi przesuwane. Innym prostym i praktycznym sposobem jest zastosowanie żaluzji meblowej. Wystarczy jeden ruch, aby szybko otworzyć wnękę i uzyskać dostęp do pralki, i odwrotnie – jedno pociągniecie w dół i pralka jest zamaskowana – można taki zabieg wykorzystać nawet w łazience gościnnej.

 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • petro11, 2017-11-02 08:56:24

    Czary mary i problem pralki w łazience znika. Wystarczy wpisać w google: \"umywalka nad pralkę Claro\"

POLECAMY W SERWISACH