Pomysły do małej łazienki. Fot. Deante

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Pomysły do małej łazienki. Fot. Deante
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
19 cze 2017 09:45

Mała łazienka - 5 sprawdzonych trików

Podobno nie ma za małych łazienek, są jedynie źle zaprojektowane. Jednak stworzenie projektu, który w pełni wykorzysta potencjał małej przestrzeni jest prawdziwym wyzwaniem.

Żaden trik nie powiększy mikro łazienki do przestronnego salonu kąpielowego, ale dzięki kilku sprytnym rozwiązaniom możesz nawet na niewielkim metrażu zmieścić wszystko co niezbędne, zachowując funkcjonalność i wizualną lekkość wystroju.

Wykorzystaj wnęki i kąty pomieszczenia

Duża wnęka, lub jeden z kątów pomieszczenia może być idealnym miejscem na kabinę prysznicową. Jeśli wnęka jest zbyt mała na prysznic, możemy zabudować jej górną część półkami, a w dolnej umieścić pralkę. Pamiętajmy jednak o zachowaniu odpowiednich „luzów” w ustawieniu pralki, aby zapewnić prawidłową wentylację powietrza i umożliwić odparowanie wilgoci. Dobrym rozwiązaniem mogą być tutaj urządzenia typu „slim”. Nawet pralki o pojemności 6 czy 7 kilogramów potrafią mieć nie więcej niż 50 cm głębokości. Przykładem może być Haier HW70-14636S, która pomimo 7 kg pojemności, ma głębokość tylko 49 cm.

Rozwiązania typu 3 lub 2 w 1

Nie wyobrażasz sobie wieczoru bez relaksującej kąpieli w wannie? Wybierz wannę z parawanem, dzięki któremu rano możesz wziąć szybki prysznic bez obaw o zachlapanie pomieszczenia. Jeśli dodatkowo zadbamy o praktyczny schowek w zabudowie – zyskamy kolejną strefę użytkową. Pierzesz często, ale nie masz możliwości wysuszenia prania w suszarni? Wybierz urządzenie wielofunkcyjne. Pralko-suszarka zajmie mniej miejsca niż 2 oddzielne elementy wyposażenia, znacznie ułatwiając nam życie. Na uwagę zasługuje pralko-suszarka Duo Dry marki Haier.Tym co ją wyróżnią są umieszczone pionowo dwa bębny, z których niższy, o pojemności 8 kg, może być przełączony na tryb suszenia. Wtedy będziemy mogli wysuszyć w nim do 4 kg prania.

Ukryj to co nie musi być na widoku

Nawet w małej łazience musi się znaleźć miejsce na kosmetyki, środki czystości, czy ręczniki. Jednak nie muszą one być na widoku. Wykorzystaj miejsce pod blatem umywalki lub przedłuż blat by uzyskać schowek na detergenty i inne akcesoria łazienkowe. Zabudowa wnęki w pionowym słupku może być idealnym rozwiązaniem na przybory toaletowe. Brakuje miejsca na tradycyjne drzwi? Wybierz system drzwi żaluzjowych lub łamanych. Możesz również ukryć rzeczy za drzwiami przesuwnymi chowanymi w ścianie albo wykorzystać ruchomą ściankę poruszającą się na prowadnicach. Pamiętaj - w małym pomieszczeniu zachowanie ładu i porządku to konieczność.

Podłoga to nie wszystko

Unieś nad ziemią to co możesz, oszczędzając cenne miejsce na podłodze. Podwieszana umywalka, wisząca miska ustępowa, wiszące szafki, półki – elementów, które możesz zamontować nad ziemią jest wiele. Ważne by wykorzystać przestrzeń również na ścianach, uwalniając część podłogi, dzięki czemu optycznie powiększymy małą przestrzeń, nadając aranżacji wizualnej lekkości.

Wykorzystaj jasne kolory i lustra

Jasne kolory, duże lustra i gładkie powierzchnie optycznie powiększą przestrzeń małej łazienki. Wizualne zatarcie granic między ścianami, a sufitem, czy podłogą poprzez wykorzystanie tego samego koloru, lub wręcz tych samych płytek na podłodze i ścianie, sprawi, że wnętrze wyda się większe niż jest w rzeczywistości. Zawieszone poziomo lustra poszerzą optycznie łazienkę, a pionowe – ją podwyższą. Umieszczone na całej powierzchni ściany, naprzeciw wejścia – dadzą wręcz imponujący efekt wizualny.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Anna, 2017-06-13 13:45:43

    Tytuł artykułu sugeruje, iż mowa tu o małych łazienkach, ja ich tu nie widzę. Te na zdjęciach są duże większe od tych naprawdę małych. Moja łazienka mierzy 140cmx170cm, i funkcjonalne zaprojektowanie takiej łazienki z wc jest prawdziwym wyzwaniem.

POLECAMY W SERWISACH