Rodzinna, mała łazienka: pralka ma zabudowę z płytek ceramicznych. Projekt: Marta Kilan. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [15 zdjęć]

Rodzinna, mała łazienka: pralka ma zabudowę z płytek ceramicznych. Projekt: Marta Kilan. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Małgorzata Nietupska
09 gru 2015 08:23

Mała łazienka z pralką. Pomysły na modną zabudowę

W małych łazienkach nie zawsze jest miejsce na pralkę. Ale czy rzeczywiście? Czasami wystarczy wybrać pralkę typu slim albo ją pomysłowo zabudować.

Na ustawienie pralki ładowanej od frontu potrzeba od ok. 40x60 cm (modele wąskie, typu slim, o małej pojemności) do ok. 60x60 cm (modele pełnogabarytowe o dużej pojemności). Wysokość większości pralek ładowanych od frontu to 85 cm.

Zamiast ustawiać pralkę osobno, najczęściej w kącie, warto ją zabudować. To także sposób na dodatkową powierzchnię przechowywania nad i pod pralką.

W małe łazience pralkę można zabudować:

  • pod blatem umywalkowym - przy takim rozwiązaniu najlepiej sprawdzają się pralki typu slim,
  • we wnęce – może być wąska lub szeroka. Estetycznie będzie wyglądała, jeśli zamknie się się ją np. żaluzjami. Przestrzeń pod i nad pralka można wykorzystać na szuflady i półki. Tanim rozwiązaniem jest przesłonięcie domowej pralni zasłoną prysznicową.

Gdy w łazience brakuje miejsca na suszenie prania, warto ją wyposażyć w pralko-suszarkę.

Pralko-suszarki to urządzenia, które i piorą, i suszą. Niekoniecznie trzeba używać obu tych funkcji w tym samym cyklu. W zależności od potrzeb można tylko uprać odzież. Albo wysuszyć, np. zmoczoną podczas deszczu. Uprane rzeczy można też od razu wysuszyć. Trzeba jednak wtedy wyjąć trochę rzeczy, ale nie zawsze.

Dopuszczalny pełny załadunek prania w pralko-suszarkach jest bowiem większy niż pełny wsad suszenia. Jednak pralko-suszarek nie trzeba ładować do pełna, by prać oszczędnie. Załadunek prania może mieć nawet 1 kg (np. jedwabnych bluzek i szali). Nowoczesne urządzenia same zmniejszają, dzięki czujnikom, ilość wody i energii elektrycznej. Tak mały wsad pralko-suszarka wysuszy w całości.

Zaletą pralko-suszarek są ich wymiary - takie jak pralek. Dzięki temu zajmują dwa razy mniej miejsca niż pralka i oddzielna suszarka. Wybierając pralko-suszarkę warto zwrócić uwagę na zastosowana w niej technologię suszenia. Większość modeli wykorzystuje do suszenia... wodę. Mniej modeli suszy ciepłym powietrzem, tak jak oddzielne suszarki.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • ellaella, 2016-01-19 14:13:58

    Częsty problem. Gdzie postawić pralkę, jeżeli jest mało miejsca

POLECAMY W SERWISACH