Zobacz galerię [16 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Małgorzata Nietupska
17 gru 2015 08:34

Meble do łazienki odporne na wilgoć. Najnowsze kolekcje

W łazienkach zawsze jest wilgotno. Aby tak trudne warunki wytrzymały meble łazienkowe, muszą być wykonane z materiałów odpornych właśnie na wilgoć.

Nadmiar wilgoci powoduje wypaczanie mebli: zniekształcenia korpusów i drzwiczek, trudne zamykanie i otwieranie szuflad, odpadanie obrzeży, przebarwienia, pleśnienie, niemiły zapach. Dlatego tak istotne jest, aby były zrobione z materiałów odpornych na wilgoć.

Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się meble łazienkowe, to płyta odporna na wilgoć z przetworzonego drewna, np. MDF, HDF, stolarska, wiórowa, także wykończona naturalnymi fornirami. Wykonane z nich meble są mniej narażone na wypaczanie i odkształcenia niż z litego drewna. Innymi polecanymi materiałami są m.in. szkło i aluminium. Jak je rozpoznać? Trzeba pytać sprzedawców. Na pewno takich właśnie płyt używają renomowani producenci.

Zabezpieczeniem przed wilgocią jest lakier, ale pod warunkiem, że jego warstwa była nałożona szczelnie, a użyty preparat wysokiej klasy. Przed wilgocią nie chronią natomiast obrzeża, przyklejane na krawędziach mebli, nawet jeśli klej jest na nią odporny.

Jeżeli meble z drewna litego, to raczej w toalecie gościnnej, gdzie nie ma prysznica, a wilgotność powietrza jest podobna jak w pozostałej części domu, albo z bardzo odpornych gatunków egzotycznych, jak teak, iroko, doussie (nie potrzebują lakierowania, można ewentualnie użyć oleju, by ograniczyć wnikanie zabrudzeń w pory drewna). Na blaty poleca się kamień, ceramikę, kompozyt, szkło.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Ewelina, 2016-08-01 10:55:01

    piękne zdjęcia! bardzo inspirujące! ja właśnie stoję przed wyborem nowych mebli do łazienki, przede wszystkim zależy mi na funkcjonalnych szafkach i szufladach.

POLECAMY W SERWISACH