Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Miejsce na pralkę

  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 09 marz 2009 23:34 (aktualizacja: 23 gru 2013 17:55)

Miejsce na pralkę

Radzimy, jak zaaranżować funkcjonalne miejsce na pralkę

Jej niezbędność w każdym domu i mieszkaniu jest oczywista. Wynika z polskiej tradycji, przyzwyczajeń, ale i kwestii technicznych, np. łatwości podłączenia do mediów. Z profesjonalnej pralni korzystamy od czasu do czasu, z reguły przy okazji czyszczenia niestandardowej odzieży. Prawdziwe pranie zawsze ma miejsce w domu i to najczęściej w łazience.

Pralka staje się więc jednym z elementów jej wyposażenia i tylko od nas zależy czy harmonijnie wtopi się w otoczenie, czy będzie drażnić swym widokiem. Projektanci ścigają się w pomysłach na atrakcyjną i funkcjonalną aranżację miejsca dla pralki.

Pomysł 1 - Pralka w szafce
W komodzie – oprócz pralki – są szafki i szuflady na środki czystości, kosz na bieliznę oraz akcesoria do prasowania. Mebel z wodoodpornej sklejki pokrytej bukowym fornirem pomalowanym na orzech zaprojektowany został specjalnie dla ukrycia pralki. (proj.: arch. J. Makander).

Miejsce na pralkę
fot. Archiwum

Dobudowana ścianka tuż przy drzwiach utworzyła wnękę, którą w całości wypełniła szafa w kolorze drewna klonu. Na dole znajduje się szuflada na brudną bieliznę, nad nią pralka. Po zamknięciu drzwiczek nic nie zdradza jej obecności. (proj.: A. Hankus).

Miejsce na pralkę
fot. Archiwum

Dekoracyjny układ wnęk, półek i szafek jest także elementem użytkowym. Pralka stoi na ergonomicznej wysokości na specjalnym podeście, osłaniają ją podnoszone drzwi żaluzjowe. Poniżej jest miejsce na wstawienie kosza na brudną bieliznę. (proj.: arch. A. Januszkiewicz).

Miejsce na pralkę
fot. Archiwum
Architekt radzi
Magdalena Bajuk
  • Wielkość pralki należy dostosować do potrzeb rodziny; mniejsze urządzenie to oszczędność miejsca i większe możliwości aranżacyjne – ładowana od przodu pozwoli na podniesienie jej na podeście i umieszczenie pod nią np. kosza/szuflady na brudną bieliznę, ładowana od góry zmieści się nawet w wąskiej wnęce/szafce.
  • O lokalizacji strefy prania należy myśleć na etapie projektu łazienki; usytuowanie pralki w pobliżu gniazdka elektrycznego, źródła poboru wody oraz kanalizacji ułatwi jej estetyczną instalację.
  • Pralka powinna stać na twardej poziomej powierzchni, nierówne podłoże może powodować wibracje i hałas podczas pracy urządzenia; niezbędne jest wypoziomowanie pralki (poprzez regulację wysokości nóżek), co także zapobiega jej „skakaniu” w czasie pracy.
  • Istotny jest swobodny dostęp do pralki i jej wygodna obsługa; należy zwrócić szczególną uwagę na kierunek otwierania drzwiczek bębna i niezbędną do tego przestrzeń; ustawienie na odpowiedniej wysokości wyeliminuje konieczność schylania się podczas ładowania i rozładowywania pralki.
arch. Magdalena Bajuk

PROJEKTANT

WASZE KOMENTARZE (12) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA