• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
09 marz 2009 23:34

Miejsce na pralkę

Radzimy, jak zaaranżować funkcjonalne miejsce na pralkę

Jej niezbędność w każdym domu i mieszkaniu jest oczywista. Wynika z polskiej tradycji, przyzwyczajeń, ale i kwestii technicznych, np. łatwości podłączenia do mediów. Z profesjonalnej pralni korzystamy od czasu do czasu, z reguły przy okazji czyszczenia niestandardowej odzieży. Prawdziwe pranie zawsze ma miejsce w domu i to najczęściej w łazience.

Pralka staje się więc jednym z elementów jej wyposażenia i tylko od nas zależy czy harmonijnie wtopi się w otoczenie, czy będzie drażnić swym widokiem. Projektanci ścigają się w pomysłach na atrakcyjną i funkcjonalną aranżację miejsca dla pralki.

Pomysł 1 - Pralka w szafce
W komodzie – oprócz pralki – są szafki i szuflady na środki czystości, kosz na bieliznę oraz akcesoria do prasowania. Mebel z wodoodpornej sklejki pokrytej bukowym fornirem pomalowanym na orzech zaprojektowany został specjalnie dla ukrycia pralki. (proj.: arch. J. Makander).

Miejsce na pralkę
fot. Archiwum

Dobudowana ścianka tuż przy drzwiach utworzyła wnękę, którą w całości wypełniła szafa w kolorze drewna klonu. Na dole znajduje się szuflada na brudną bieliznę, nad nią pralka. Po zamknięciu drzwiczek nic nie zdradza jej obecności. (proj.: A. Hankus).

Miejsce na pralkę
fot. Archiwum

Dekoracyjny układ wnęk, półek i szafek jest także elementem użytkowym. Pralka stoi na ergonomicznej wysokości na specjalnym podeście, osłaniają ją podnoszone drzwi żaluzjowe. Poniżej jest miejsce na wstawienie kosza na brudną bieliznę. (proj.: arch. A. Januszkiewicz).

Miejsce na pralkę
fot. Archiwum
Architekt radzi
Magdalena Bajuk
 • Wielkość pralki należy dostosować do potrzeb rodziny; mniejsze urządzenie to oszczędność miejsca i większe możliwości aranżacyjne – ładowana od przodu pozwoli na podniesienie jej na podeście i umieszczenie pod nią np. kosza/szuflady na brudną bieliznę, ładowana od góry zmieści się nawet w wąskiej wnęce/szafce.
 • O lokalizacji strefy prania należy myśleć na etapie projektu łazienki; usytuowanie pralki w pobliżu gniazdka elektrycznego, źródła poboru wody oraz kanalizacji ułatwi jej estetyczną instalację.
 • Pralka powinna stać na twardej poziomej powierzchni, nierówne podłoże może powodować wibracje i hałas podczas pracy urządzenia; niezbędne jest wypoziomowanie pralki (poprzez regulację wysokości nóżek), co także zapobiega jej „skakaniu” w czasie pracy.
 • Istotny jest swobodny dostęp do pralki i jej wygodna obsługa; należy zwrócić szczególną uwagę na kierunek otwierania drzwiczek bębna i niezbędną do tego przestrzeń; ustawienie na odpowiedniej wysokości wyeliminuje konieczność schylania się podczas ładowania i rozładowywania pralki.
arch. Magdalena Bajuk

WASZE KOMENTARZE (13)

DODAJ KOMENTARZ
 • Gość, 2018-04-14 21:27:25

  podniesienie pralki ma jeszcze jednąbardzo ważną zaletę - można łatwo z niej spuścić wodę w razie W. szczególnie przydatne w pralkach BOSH/SIEMENS gdzie aquastop uniemożliwia odpompowanie wody gdy wykryje jakąkolwiek ilość wod w środku (np. jak nam się zablokuje syfon od odpływu i woda się wyleje na podłogę - albo przewróci się nam wiadro z wodą w czasie mycia podłogi)
 • ActivePlus, 2015-12-29 14:35:59

  Pralka w szafie to według mnie jest zły pomysł. Przecież taka pralka siłą rzeczy będzie ciągle zamknięta, przez co w ekspresowym tempie rozwiną się w niej pleśń i nieprzyjemne zapachy.
  Pralka na podeście - to rozwiązanie nie zawsze się sprawdza. Przez pięć lat miałem pralkę Indesit WIL105, która potrafiła podczas jednego prania wyjechać 20-30 cm do przodu :| Wolę nie myśleć, co by się stało, gdyby była umieszczona na podwyższeniu, pół metra nad podłogą :?
  Podsumowując, uważam, że pralka powinna stać wolno - na podłodze (żeby nie spadła z podestu - niektóre potrafią przebyć dość duże odległości podczas jednego prania). Nie powinna być również niczym zasłonięta- wentylacja (otwarte drzwiczki i szufladka na środki piorące) pomiędzy praniami jest NIEZBĘDNA, by pralka nie zapleśniała!
 • kokospoko123, 2012-11-05 10:23:57

  ten pomysł z żaluzjami wygląda super :) no i rzeczywiście, musi być wygodniej ładować do takiej pralki na podwyższeniu. będę miała ten pomysł na uwadze, lubię takie nowinki, n-design też ma ciekawe pomysły, poszukującym inspiracji polecam :)
 • domartstyl-pl, 2012-09-14 15:47:17

  pralka ponad "poziomem nieźle nieźle :)
 • Gość, 2012-09-14 15:45:59

  dokładnie... pralka w zabudowaniach była, ale nie spotkaliśmy się z przełożeniem pralki wyżej ;))))))))) a pomysł chyba trafiony :))
 • Kenzi, 2011-09-14 12:32:51

  Ustawić pralkę, w łazience, która nie jest za duża i w ogóle mało ustawna, to jest niemałe wyzwanie. Dopiero po wielu godzinach myślenia i tuzinie projektów w power net+ wykombinowaliśmy co z nią zrobić - jak tu radzą - ukryjemy ją w szafie. Teraz tylko musimy zrobić sobie taką na wymiar, co będzie pasować i oby efekt był dobry.
 • DrWredman, 2011-07-22 00:03:21

  Jak dla mnie pomysł z podniesioną pralką może mieć zastosowanie tylko w przypadku pralek o małej pojemności lub w bardzo małych łazienkach. No i oczywiście powinny być zabudowane, bo taki kloc w małej łazience blasku jej nie dodaje.

  Przeważnie wkładamy pranie z jakiegoś kosza na bieliznę. Tylko nie wiem po co miałbym sięgać jeszcze wyżej żeby włożyć coś do pralki. Jeszcze gorzej z wyjmowaniem z pralki do miski na podłodze. Chyba że ktoś lubi trzymać miskę w rękach. A już nie wspomnę o wyjmowaniu ciężkich zasłon, których nie można za bardzo odwirować bo potem jest je trudno wyprasować.

  Ale to tylko moje opinia. Jeśli się komuś to podoba, jego sprawa. :)
 • olusia, 2011-03-17 13:05:41

  chciałabym zrobić u siebie PODNOSZONE DRZWICZKI ŻALUZJOWE (jak na zdjęciu z 1 strony). Nie mogę jednak znaleźć nikogo, kto by coś takiego zrobił. Macie namiar na jakiegoś speca:)? • Max, 2010-08-16 23:09:36

  już widzę tą szafkę ... niech otworzą drzwi i pokażą co jest pod spodem, bo utrzymać taki ciężar a do tego wytrzymać wirowanie to nie lada wyzwanie.  Zle wypoziomowana pralka potrafi wyczyniac cuda na posadzce a co dopiero w drewnianej szafce ... i co z ewentualnym wyciekiem czegokolwiek  no ale ... sam projekt fajny, tylko czyfunkcjonalny to nie wiem.
 • tyk, 2010-08-16 22:57:24

  jeśli obiekty prezentowane na zdjęciach to są małe łazienki to ja jestem święty turecki
 • Jamez, 2009-08-10 15:22:08

  Śmieszne rozwiązanie z tą kiblo-pralką. Jak dla mnie zbyt 'nowatorskie'.
 • Gość, 2009-03-12 15:27:31

  Polecam Kiblo-Pralkę ;) Jeszcze fajniejsza rzecz
 • Gość, 2009-03-10 10:09:08

  nigdy nie myślałem, żeby pralkę oderwać od ziemi, ciekawa sprawa, muszę przyznać

POLECAMY W SERWISACH