• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
25 marz 2011 12:04

Parowa uczta dla tkanin

Kilka wskazówek przydatnych przy wyborze pralki parowej.

Zastosowanie pary w pralkach sprawia, że pranie staje się jeszcze bardziej delikatne. Jedwabne kreacje, wełniane marynarki i spodnie, kaszmirowe szale, suknie z cekinami, które do tej pory trzeba było oddawać do pralni chemicznej, teraz można prać w domu. Wystarczy nawet 10 minut i można wychodzić do teatru czy na wernisaż.

fot. Miele
fot. Miele

Delikatna kąpiel
Pranie z zastosowaniem pary jest tak delikatne, że nazywa się je często kąpielą. Po włożeniu tkanin do bębna, urządzenie kieruje do niego parę wodną. Jej cząsteczki delikatnie przenikają włókna, rozluźniają je, rozprostowują i czyszczą. Niepotrzebne jest ani tradycyjne wirowanie, ani nawet detergent. Większość pralek parowych ma dwa programy: czyszczący oraz odświeżający, które trwają od 10 do 30 minut (najdłużej do bawełny).

Czyszczenie parą dezynfekuje tkaniny, zaś odświeżanie usuwa nieprzyjemne zapachy, np. dymu papierosowego, a także likwiduje zagniecenia. Po zakończeniu kąpieli parowej wystarczy wyjąć suknię z pralki i powiesić na wieszaku (nawet bez prasowania).

Niektóre modele mają dodatkowo funkcje usuwania przy pomocy pary plam oraz dezynfekowania wnętrza pralki. Ciekawą opcją jest pranie parowe z ulubionymi perfumami (mają je pralki marki Hotpoint-Ariston). Do specjalnego dozownika dodaje się kilka kropel kosmetyku i wkłada do bębna razem z odzieżą. Po wyjęciu ubrania mają delikatny zapach (nie ma ryzyka zaplamienia tkanin perfumami).

Wszystkie pralki z programami parowymi posiadają sensory załadunku, które dobierają optymalne parametry prania do wielkości wsadu. Dlatego bębna nie trzeba ładować do pełna (ich maksymalna pojemność to 6-11 kg). Można włożyć jedną lub kilka sztuk odzieży o wadze ok. 1 kg.

Electrolux
fot. Program parowy trwa 10-30 minut. Electrolux

Tak jest EKO
Pralki parowe to zaawansowane technologicznie urządzenia, w najwyższej klasie efektywności energetycznej. Rekordzistki mają klasę A-30%, czyli zużywają o 30 procent mniej energii niż modele o podobnych parametrach w klasie A. Oczywiście można w nich prać również tradycyjnie, w tym wełnę czy jedwab. Programy EKO, oszczędzające wodę i energię elektryczną, to w nich standard.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • hanka, 2013-04-05 09:20:17

    Moja pralka parowa LG oprócz funkcji prania parowego ma 6 Motion do prania delikatnych tkanin, jestem z niej bardzo zadowolona, to chyba najlepsza pralka na rynku. Poza tym pięknie się prezentuje i ma dużą pojemność.

POLECAMY W SERWISACH