Suszarkę można ustawić w słupku na pralce. Ciekawie prezentują się modele kolorowe. Fot. Gorenje.
Suszarkę można ustawić w słupku na pralce. Ciekawie prezentują się modele kolorowe. Fot. Gorenje.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Małgorzata Nietupska
08 marz 2016 08:42

Suszarka elektryczna. Warto ją mieć w łazience?

Jeśli chcesz: uniezależnić suszenie prania od pogody, mieć idealny porządek w łazience i na balkonie oraz mniej prasowania – kup suszarkę. Gdy wybierzesz model kondensacyjny, dodatkowo ograniczysz wilgotność w domu.

Boisz się wysokich rachunków za prąd? Są już tanie w eksploatacji suszarki w klasie energetycznej A, które mają nawet 400% sprawności.

Krok 1: Suszenie kondensacyjne i wentylacyjne

W sklepach masz do wyboru dwa typy suszarek: kondensacyjne oraz wentylacyjne (zwane też wywiewowymi lub ewakuacyjnymi). Z zewnątrz wyglądają podobnie, zbliżone są także ich możliwości. Różnią się sposobem odprowadzania wody z suszonej odzieży. Suszarki wentylacyjne odprowadzają wodę do pomieszczenia, w którym się znajdują, albo bezpośrednio do wentylacji, jeśli zostaną z nią połączone specjalnym przewodem. Z tego powodu są mało popularne.

Zdecydowanie częściej są kupowane modele kondensacyjne. Gromadzą wodę w specjalnych pojemnikach, z których – po zakończeniu pracy – trzeba ją wylać (po schłodzeniu nadaje się np. po podlewania kwiatów). Zapobiega to zawilgoceniu łazienek (z każdego prania wyparowuje 1-4 l wody). Do niektórych modeli można dokupić przewód odprowadzający wodę bezpośrednio do kanalizacji.

Krok 2: Miejsce dla suszarki

Prawie wszystkie suszarki to urządzenia duże, wielkości pełnowymiarowej pralki (60x60x85 cm). Na rynku jest tylko jedno małe urządzenie kompaktowe, które można zawiesić np. na ścianie. Znaczne gabaryty sprawiają, że w niewielkich mieszkaniach suszarka nie zawsze się mieści, ale... jest możliwość ustawienia jej w słupku na pralce. Wystarczy dokupić specjalny łącznik (niektóre mają wysuwane półki na ustawienie kosza na bieliznę).

Jeśli suszarka ma być ustawiona w łazience na piętrze domu, czy w pomieszczeniu gospodarczym w piwnicy, z którego możemy nie usłyszeć sygnału dźwiękowego końca suszenia, warto zainwestować w model z wyświetlaczem, który pokaże orientacyjny czas pracy. Wysuszone tkaniny nie powinny bowiem zbyt długo czekać na wyjęcie z bębna, gdyż się pogniotą. Warto też wiedzieć, że suszarki są zwykle bardziej głośne niż pralki (ok. 60-65 dB).

Krok 3: Programy i klasa

Podobnie jak pralce, nie każdej suszarce można powierzyć delikatną odzież. Są modele, które wysuszą jedwabie i wełnę, a w inne - tylko bawełnę i tkaniny mieszane. Tkaniny jasne należy oddzielać od ciemnych i jak najczęściej stosować funkcję obniżenia temperatury suszenia (to zmniejsza rachunki za prąd i chroni tkaniny). Każda suszarka ma kilka stopni suszenia tkanin. Najwyższe stopnie – ekstrasuche (0% wilgotności) i do szafy (do 5% wilgotności) - ustawia się rzadko, bo tak wysuszone tkaniny trudno uprasować. Wiele suszarek ma programy specjalne, np. typu business (do koszul, odświeżania marynarek, garniturów, garsonek).

Są też urządzenia dla rodziców małych dzieci (suszenie śpioszków), a także pasjonatów sportu i podróżników. Z myślą alergikach opracowano programy do poduszek i kołder. Przy wyborze suszarki warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jak obniżenie temperatury suszenia, zapobieganie zgnieceniom, opóźniony start, blokady przed dziećmi.

Wygodne jest także oświetlenie bębna. Jeszcze kilka lat temu na rynku dominowały urządzenia w klasie energetycznej C. Dziś jest coraz więcej oszczędnych modeli - w klasie B i A. Te ostatnie posiadają pompy ciepła, a ich sprawność wynosi nawet 400%! Koszty eksploatacji można zmniejszyć poprzez systematyczne używanie funkcji obniżenia temperatury i czyszczenie kondensatora.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH