• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
28 wrz 2011 10:06

Szuflady kontra półki w łazience

Umeblowanie łazienki wydaje się proste, tym bardziej, że oferta rynkowa obfituje w praktyczne i eleganckie komplety mebli, które można dowolnie zestawiać.

Szafka uniwersalna z kolekcji „Domino XL” marki Koło na regulowanych nóżkach w kolorze biały połysk. Zawiasy z mechanizmem cichego domykania, system soft-close amortyzujący i spowalniający ruch frontów, w środku jedna półka; 76x50,2x36cm, (cena: ok. 649 zł, Koło)

Koło
fot. Koło

To co niewidoczne

Nowoczesna forma, efektowne kolory czy dekory oraz eleganckie uchwyty, to niewątpliwie rzeczy ważne. Szafka musi pasować do reszty wyposażenia łazienki i dobrze komponować z się barwami okładzin. Ale, mimo że urocze i efektowne mebelki kuszą designem, nie zapominajmy, aby sprawdzić jakość materiału i okuć oraz wyposażenie mebla. Płyta laminowana lub fornirowana musi być odporna na wilgoć.

To bardzo ważne, by pod wpływem wilgoci, niemal stale obecnej w łazience, korpus czy front mebla nie pęczniał, laminat nie odstawał, a na powierzchni nie tworzyły się szpecące wykwity. Przed zakupem warto też przetestować szafkę: otworzyć szuflady i drzwiczki, sprawdzić działanie prowadnic i zawiasów. Nowoczesne, wysokiej jakości okucia decydują o ergonomii mebla, gwarantują funkcjonalność, a użytkownikom zapewniają codzienną wygodę.

Szuflada powinna się płynnie otwierać, cicho i delikatnie zamykać, a drzwiczki - nie trzaskać. Maksimum wygody zapewniają rozwiązania umożliwiające otwarcie szuflady przez lekkie naciśnięcie na front oraz mechanizmy hamujące. Te z kolei, tuż przed domknięciem szuflady, delikatnie spowalniają ruch prowadnicy i szuflada delikatnie się domyka; w informacjach o produkcie szukajmy tego rozwiązania pod hasłem „samodomykanie”.

Odpowiedniki tych mechanizmów można znaleźć także w szafkach z drzwiczkami: otwieranie przez naciśniecie i ciche zamykanie, dzięki specjalnym zawiasom, które amortyzują ruch frontów.

Postawić czy powiesić?

Ten dylemat musimy rozwiązać sami, tym bardziej, że producenci często oferują dany model szafki w dwóch wersjach: do montażu podwieszanego lub z kompletem nóżek. W jednym i drugim przypadku szafka nie ma bezpośredniego kontaktu z podłogą, co ułatwia sprzątanie, zwłaszcza na mokro. Jeżeli nóżki, zazwyczaj w wykończeniu metalicznym, nie pasują do naszej łazienki – zrezygnujmy z nich.

No i sprawa najważniejsza – szafka musi pasować pod wybraną przez nas umywalkę, czyli mieć odpowiednie rozmiary w przypadku umywalek nakładanych i stawianych na blacie, a także odpowiednie wycięcie w przedniej części dla umywalek meblowych. Niektórzy producenci oferują ten sam model szafki w kilku wariantach: pod umywalkę nakładaną, z blatem lub panelem dla mis stawianych na blacie, lub z dekoracyjną osłoną na syfon, przez co pod umywalką zyskujemy dodatkową półkę na ręczniki. Nie brakuje też gotowych zestawów szafka plus umywalka, a producenci mebli często rekomendują konkretny model umywalki (spośród popularnych marek).

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • bzyczek, 2013-01-31 11:53:42

    super artykuł i bardzo ciekawe zdjęcia. Jestem podobnego zdania, że jak szukamy mebli jest spory wybór, ale na pewno oprócz tego, żeby się ładnie prezentowały muszą być odporne na wilgoć. Co do pytania Łukasza to myślę, że warto przyjrzeć się ofercie Noclaf, solidne, odporne na wilgoć, ale też możesz sam decydować o tym jak będą one wyglądać.
  • lukasz, 2011-11-03 14:21:28

    Widziałem, że na bardzo dużo jest takich rozwiązań. To naprawdę jest tak modne? Właśnie szukamy czegoś fajnego do naszej łazienki. Pomożecie?

POLECAMY W SERWISACH