Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Blum

  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 28 wrz 2011 10:06

Szuflady kontra półki w łazience

Umeblowanie łazienki wydaje się proste, tym bardziej, że oferta rynkowa obfituje w praktyczne i eleganckie komplety mebli, które można dowolnie zestawiać.

Szafka uniwersalna z kolekcji „Domino XL” marki Koło na regulowanych nóżkach w kolorze biały połysk. Zawiasy z mechanizmem cichego domykania, system soft-close amortyzujący i spowalniający ruch frontów, w środku jedna półka; 76x50,2x36cm, (cena: ok. 649 zł, Koło)

Koło
fot. Koło

To co niewidoczne

Nowoczesna forma, efektowne kolory czy dekory oraz eleganckie uchwyty, to niewątpliwie rzeczy ważne. Szafka musi pasować do reszty wyposażenia łazienki i dobrze komponować z się barwami okładzin. Ale, mimo że urocze i efektowne mebelki kuszą designem, nie zapominajmy, aby sprawdzić jakość materiału i okuć oraz wyposażenie mebla. Płyta laminowana lub fornirowana musi być odporna na wilgoć.

To bardzo ważne, by pod wpływem wilgoci, niemal stale obecnej w łazience, korpus czy front mebla nie pęczniał, laminat nie odstawał, a na powierzchni nie tworzyły się szpecące wykwity. Przed zakupem warto też przetestować szafkę: otworzyć szuflady i drzwiczki, sprawdzić działanie prowadnic i zawiasów. Nowoczesne, wysokiej jakości okucia decydują o ergonomii mebla, gwarantują funkcjonalność, a użytkownikom zapewniają codzienną wygodę.

Szuflada powinna się płynnie otwierać, cicho i delikatnie zamykać, a drzwiczki - nie trzaskać. Maksimum wygody zapewniają rozwiązania umożliwiające otwarcie szuflady przez lekkie naciśnięcie na front oraz mechanizmy hamujące. Te z kolei, tuż przed domknięciem szuflady, delikatnie spowalniają ruch prowadnicy i szuflada delikatnie się domyka; w informacjach o produkcie szukajmy tego rozwiązania pod hasłem „samodomykanie”.

Odpowiedniki tych mechanizmów można znaleźć także w szafkach z drzwiczkami: otwieranie przez naciśniecie i ciche zamykanie, dzięki specjalnym zawiasom, które amortyzują ruch frontów.

Postawić czy powiesić?

Ten dylemat musimy rozwiązać sami, tym bardziej, że producenci często oferują dany model szafki w dwóch wersjach: do montażu podwieszanego lub z kompletem nóżek. W jednym i drugim przypadku szafka nie ma bezpośredniego kontaktu z podłogą, co ułatwia sprzątanie, zwłaszcza na mokro. Jeżeli nóżki, zazwyczaj w wykończeniu metalicznym, nie pasują do naszej łazienki – zrezygnujmy z nich.

No i sprawa najważniejsza – szafka musi pasować pod wybraną przez nas umywalkę, czyli mieć odpowiednie rozmiary w przypadku umywalek nakładanych i stawianych na blacie, a także odpowiednie wycięcie w przedniej części dla umywalek meblowych. Niektórzy producenci oferują ten sam model szafki w kilku wariantach: pod umywalkę nakładaną, z blatem lub panelem dla mis stawianych na blacie, lub z dekoracyjną osłoną na syfon, przez co pod umywalką zyskujemy dodatkową półkę na ręczniki. Nie brakuje też gotowych zestawów szafka plus umywalka, a producenci mebli często rekomendują konkretny model umywalki (spośród popularnych marek).

WASZE KOMENTARZE (2) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA